Listy regionů
28Bře/120

Galerie města Blanska vyhlašuje soutěž pro děti na téma: Nábřeží Svitavy podle mé představy

Od pradávna vznikala lidská sídla v blízkosti vody, ať už blízko jezer, řek, nebo jiného pramene. Řeka byla nejen zdrojem pitné vody, vody pro osobní hygienu, rybaření a zemědělství, ale i součástí ochranného systému měst, hnací silou mlýnů, pomocnicí pro nejrůznější řemeslníky a později továrníky. Po řece se plavilo zboží a cestovalo. Řeka spoluvytvářela město… Schválně, zkuste si vybavit nějaké město, které má řeku, město s dlouhou historií, které jste navštívili třeba o prázdninách.

Oproti těmto praktickým funkcím řeky, je zde i rozměr umělecký a citový. Pohled na klidnou řeku uklidňuje, jinak působí pohled na řeku divokou a zase jinak působí temný proud řeky za tmy. Je zábavné krmit kačeny, nebo pozorovat labutě a rákosové zákoutí. Z filmů znáte romantické scény se západem slunce na břehu řeky, říční plovárny nebo rušná nábřeží s prodejci umění. Malíři rádi malují řeku, protože voda deformuje a odráží okolí, oblohu a vůbec oživuje prostředí, kudy protéká.

Staňte se na chvíli krajinným architektem, sochařem, nebo designérem, který má za úkol navrhnout blanenské nábřeží Svitavy.

Zajděte se k řece nejprve podívat. Pozorujte, čím místo žije a kdo tu žije – lidé, vodní ptáci, rostliny… Nechte se unést fantazií a vytvořte jedinečné nábřeží, nebo část nábřeží podle Vaší vlastní představy. Můžete modelovat přilehlé území, vytvořit přírodní amfiteátr, terásky, na které by se dalo posadit. Můžete přesadit stromy, zasít květinové záhony, nebo založit městskou zahrádku s hráškem, třešněmi a slunečnicí… Navrhněte pěšinky a cesty z kamenů po kterých se dá přeskakovat, lávky přes řeku, oblázkové pláže, nápadité herní koutky, prolézačky, mechanismy rozpohybované vodou, sochy… Navrhněte nábřeží tak, jak by se Vám nejvíc líbilo. Myslete však i na další návštěvníky nábřeží, aby se zde i oni cítili dobře.

Těšíme se na Vaše nápady.

Soutěžit můžete v těchto kategoriích:

1. kategorie předškolní věk, do 6 let

2. kategorie mladší školní věk, 6 – 11 let

3. kategorie starší školní věk, 12 - 18 let

4. kategorie 18 – 26 let

Pedagogové mohou využít metodický materiál ke stažení na stránkách Galerie města Blanska. www.galerie.blansko.cz

Návrhy odevzdávejte v kanceláři Galerie města Blanska do 30. 4. 2012 do 15 hodin.

Vyhlášení výsledků soutěže proběhne v rámci vernisáže Satyrykon 2012 5. 5. 2012 v 17 hodin.

Výstava dětských prací potrvá do 27. 5. 2012 v Galerii města Blanska.

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky