Listy regionů
21Dub/120

Odborníci varují před nebezpečnými klíšťaty, lidé je stále podceňují

Boskovice – Díky teplým březnovým dnům se na jižní Moravě zvýšil počet klíšťat. Odborníci upozorňují, že lidé stále podceňují riziko nakažení klíštětem. Ohroženi jsou v těchto dnech také domácí zvířata.

„Klíště je přenašečem mnoha nemocí, nejzávažnější z nich jsou klíšťová encefalitida a lymeská borelióza. Riziko onemocnění klíšťovou encefalitidou lze zmírnit očkováním. Letos všeobecná zdravotní pojišťovna poskytuje výraznou slevu a  naše lékárna je do projektu také zapojena,“ upozorňuje vedoucí lékárny v boskovické nemocnici Marie Žídková a dodává, že pokud někdo nestihne očkování, měl by si v lékárně pořídit repelent proti klíšťatům a případně speciální pinzety na odstranění přisátého klíštěte, které se nikdy nesmí odstraňovat rukou. V případě zarudnutí ranky je nutno ihned navštívit lékaře.

Klíšťata útočí i na domácí zvířata

Riziku napadení klíštětem jsou vystaveni také domácí zvířata, především psi a kočky. Dnešní moderní veterinární farmakologie nabízí řadu přípravků, které pomáhají chránit před zevními parazity. „K ochraně psa či kočky je možné použít antiparazitární obojky, sprejové postřiky a tzv. spotony, což je kapička aplikovaná za krk zvířete. Každá aplikační forma má své pro a proti. Někteří psi obojky trvale ztrácejí, jiní nesnášejí postřiky, další lezou stále do vody a ochranné preparáty ze sebe smývají. Personál lékárny však umí poradit, jak správně nadávkovat a použít konkrétní přípravek,“ říká lékárnice Marie Žídková.

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky