Listy regionů
21Čvn/120

Do hospod míří speciální várka piva k příležitosti letního slunovratu

Obchodní tým pivovaru v Černé Hoře nabízí na oslavu letního slunovratu a svatojánské noci speciální várku piva s příchutí bylinek a konopí s názvem Janův elixír. Čepovat jej bude od pátku 22. června 2012 až do vyčerpání zásob na 120 hospod na jižní Moravě.

Janův elixír je ochucený světlý ležák s obsahem alkoholu 4,5 % obj. „Chtěli jsme pivařům dopřát možnost pocítit atmosféru svatojánské noci. Podle pověr se v tuto magickou noc sbírají léčivé byliny. Proto byl při výrobě tohoto piva použit extrakt konopí, kardamomu a meduňky,“ uvedl Bořivoj Bartoněk, obchodní ředitel Pivovaru Černá Hora. Kromě bylin a koření v něm ucítíte také lahodnou příchuť medu. Všechny chutě jsou sladěné v harmonickém celku a pivo je příjemně plné a chlebnaté, jak je u tradičního českého ležáku běžné. Pivo neobsahuje látku Tetrahydrocannabinol (zkráceně THC).

Janův elixír se vyrábí v Pivovaru Vysoký Chlumec na Sedlčansku, jednom z nejstarších doposud vyrábějících pivovarů v Čechách. Při jeho výrobě jsou použity kvalitní suroviny a tradiční technologie, jejichž základem je oddělené kvašení nejprve v otevřených kádích na spilce a dlouhá doba zrání piva v ležáckých tancích v pozdější fázi výroby.

Svatojánská noc z 23. na 24. června je od nepaměti spojována s nadpřirozenými silami a kouzly. Byliny posbírané o této magické noci mají podle lidových pověr mnohonásobně silnější moc uzdravovat nemocné. Některé rituály, spojené s oslavou letního slunovratu, se zachovaly dodnes a staly se součástí lidového folklóru – někde se například přeskakuje svatojánský oheň, jinde mladé dívky házejí věnce letních květů do potoků a řek. V minulosti se v den svatého Jana ihned po rozednění prodávala na trzích bájná mandragora, která údajně dovedla přičarovat lásku milované osoby.

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky