Listy regionů
11Čvn/120

Nežij vteřinou 2012: 160 motorkářů

Kolem sto šedesáti motocyklů se sjelo v sobotu 9. června na již tradiční preventivní akci určené pro motorkáře Nežij vteřinou pořádanou policisty. Od příjezdu do areálu Sloupsko-šošůvských jeskyní je neodradilo ani to, že od rána vydatně pršelo. Akce, jejímž cílem je zmírnit následky dopravních nehod u milovníků jízdy v jedné stopě, se přitom letos konala již popáté.

Ti, kteří na akci přijeli, dostali hned po příjezdu od policistů kartičky na krk a instrukce, že by měli navštívit tři povinná stanoviště. Mezi nimi bylo například promítání videa zaměřeného na následky dopravních nehod motocyklistů, ale také na nejčastější přestupky, jichž se motorkáři dopouštějí včetně sankcí, které jim za to hrozí.

Další povinná zastávka byla u sanitky zdravotnických záchranářů, kde se lidé dozvěděli, jak postupovat při poskytování první pomoci po dopravní nehodě. Mohli si vyzkoušet, jak zraněnému motocyklistovi správně sundat ve dvou přilbu a vyzkoušet si resuscitaci.

Posledním povinným místem byl test ze znalostí silničního provozu, kde motorkáři odpovídali na deset otázek. Ptali jsme se jich například na úměru mezi brzdnou dráhou a rychlostí nebo na bezpečné projíždění zatáček či dobu, na kterou je jim v případě dosažení 12ti bodů  zadrženo řidičské oprávnění. Ti, kteří test napsali bez chyby, pak byli zařazeni do slosování o ceny, z nichž první byla poukázka na nákup nové motocyklové pneumatiky, další pak poukaz na motoškolu na brněnském Masarykově okruhu nebo například zámek na motocykl, rukavice, batohy, kšiltovky či předplatné Českých motocyklových novin.

Pohodovou atmosféru akce podtrhla také autogramiáda motocyklového závodníka Karla Abrahama, který kromě podpisů rozdával i úsměvy. Však mu také většina z příchozích přála hodně sportovních úspěchů. Tradičně nezklamaly ani ukázky bezpečné jízdy na speciálních motocyklech s bezpečnostními rámy a komentář Míry Lisého.

Pastvou pro oči pak byly některé motocykly – jak z garáží Policie ČR, Vojenské policie, členů Blue Knights nebo historický motocykl Veřejné bezpečnosti, jehož majitel se dostavil i ve stylové uniformě. Zvláštností pak byl speciální motocykl na ruční ovládání, na kterém se může svézt i vozíčkář. Stejně tak mnohé zaujaly i motocykly účastníků akce, ať už vyrobené v posledních dnech nebo i před šedesáti lety.

Policisté pak měli plné ruce práce s odpovídáním na zvědavé dotazy, zejména ohledně měření rychlosti a záznamů z radarů. Na ty odpovídali na stánku Policie ČR, kde byl k vidění také nejmodernější policejní dálniční Volkswagen Passat. Hasiči zase na místě předvedli vyprošťovací techniku.

„Něco takového mám už v sobě,“ reagovali někteří účastníci akce na výstavku blanenského chirurga MUDr. Stanislava Krejsty, který vysvětloval, jak náročná je operace u vážně zraněných při dopravních nehodách.

A co motorkáře může při nehodě ochránit? Přece kvalitní oblečení, ochrana páteře, rukavice, dobrá obuv či přilba. To vše si motorkáři mohli prohlédnout na stáncích dalších partnerů akce. Stejně jako unikátní „psí známky“, na něž si může každý člověk nahrát v několika jazycích údaje o sobě včetně krevní skupiny a léků, které užívá a tyto údaje pak mohou v případě nehody pomoci ošetřujícím lékařům.

Motorkáři se na akci zajímali také o to, jaký vliv na bezpečnost mají pneumatiky nebo jak fungují moderní motocyklové motory.

K zamyšlení vedla pak věřící i nevěřící slova blanenského faráře Jiřího Kani při pietní vzpomínce na tragicky zesnulé motorkáře. V závěru akce připomenul všem, že mnohdy se honíme za zážitky i adrenalinem a přitom nás to může stát život.

Více fotografií z akce můžete shlédnout na oficiálních stránkách Policie ČR.

por. Mgr. Iva Šebková
Zdroj: oficiální stránky Policie ČR

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky