Listy regionů
18Čvn/120

Romča válí

Romana Tomášková, mladá třináctiletá motocyklová závodnice ze Sv. Kateřiny, kterou jsme před nedávnem čtenářům Listů regionu představili, když přebírala svůj nový motocykl Honda, mezitím skočila rovnýma nohama do letošní závodní sezóny. Svoji premiéru si odbyla 22. dubna na trati Slovakia Ringu nedaleko Dunajské Stredy, kde se konal první letošní závod Alpe-Adria championship, což je v podstatě mistrovství střední Evropy, seriál devíti závodů, kterého se zůčastňují jezdci z Česka, Slovenska, Polska, Rakouska, Německa, Itálie,Maďarska a Chorvatska. Navíc, výsledky některých těchto závodů se započítávají našim jezdcům i do klasifikace mezinárodního mistrovství ČR.

Tým PaM servis Racing Tým, ve kterém Romana startuje, odjel na Slovensko už ve středu večer, aby se co nejlépe připravil na nedělní závod. A vyplatilo se! Už v pátečních a sobotních trenincích Romča přesvědčovala všechny přítomné, že je opravdu velkým talentem. Svoji Hondu bezpečně zvládala i při rychlostech přesahujících 200 km/h. Vrchol přišel v nedělním závodě, kdy po nepříliš zdařeném startu nic nevzdala a postupně se prokousávala startovním polem vpřed. Rázem se stala miláčkem slovenských diváků, kteří nemohli zpočátku uvěřit, že ten žluto-červený motocykl se startovním číslem 17 pilotuje teprve třináctiletá školačka! Romča nakonec prolétla po osmi okruzích cílem na vynikajícím druhém místě, když nestačila pouze na Maďara Gyutaie na mnohem rychlejším stroji. Za sebou však nechala celou řadu starších a daleko zkušenějších jezdců, mj. i nejlepší slovenskou závodnici, dvaadvacetiletou Barboru Jakubičkovou, nebo Oldu Podlipného, mistra ČR. Zároveň její umístění znamenalo, že se dostala do vedení našeho šampionátu! Okamžitě po dojezdu se na ni vrhli přítomní fotografové, novináři i pracovníci Slovenské TV3.

27.dubna si Romana jen tak "tréninkově" zajela závod Poháru ČSMS na brněnském okruhu, kde v konkurenci padesáti jezdců skončila na druhém místě. To už však byla ona sama, i celý její tým myšlenkami na druhém měření sil v Alpe-Adria, který se jel minulou neděli právě v Brně, jako součást Memoriálu Františka Šťastného. A jestli se tento velikán a legenda československého motocyklového sportu díval shora, z motocyklového nebe, musel jen spokojeně pokyvovat hlavou... Romča se znovu nezalekla svých zkušenějších soupeřů, přestála i tvrdý atak Němce Feldmaiera, který na něj pak sám doplatil havárií, odrazila i útok své konkurentky Jakubičkové a znovu ji v "dámském" souboji porazila. Do cíle dojela na třetím místě za vítězným Chmelíkem, který už má zkušenosti ze startu v MS a druhým Gyutaiem.

Tento výsledek znamená v prozatímní klasifikaci neskutečné, ale naprosto zasloužené 2. místo a dokonce vedení v klasifikaci Mistrovství ČR. Další závod čeká Romanu Tomáškovou začátkem června v Maďarsku. Tak nám držte palce! A pokud byste měli zájem sponzorsky podpořit tuto mladou jezdkyni, můžete se ozvat na e-mail: pavetomasek@seznam.cz Budete velice vítáni!

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky