Listy regionů
26Čvc/120

Atmosféru žhavého Španělska za měsíc okusí několik tuzemských měst – v rámci festivalu Ibérica 2012

Kulturní bohatství Iberského poloostrova reprezentované umělci nastupující generace představí další ročník festivalu Ibérica 2012. V pořadí deváté pokračování festivalu zaměřeného na kulturní a umělecké rozmanitosti horkokrevného Španělska, pro letošní rok rozšířilo své pole působnosti kromě Prahy, Brna a Boskovic o další jihomoravské město Letovice. I protentokrát organizátoři přizvali významné španělské umělce, aby zdejší publikum inspirovali svojí nespoutanou hudební a taneční tvorbou. Na přehlídku, jež tentokrát nese příznačný podtitul Arte Joven (Mladé umění), přijaly pozvání přední osobnosti, mezi nimiž vyniká fenomenální flamenková diva Belén López s doprovodnou skupinou, pozoruhodná madridská tanečnice Virginie Delgado, jež spolu s kytaristou Petrem Vítem a hercem Tomášem Hanákem zaimprovizuje svou literárně taneční koláž, nebo vynikající klasičtí pianisté bratři Gistainové.

Festival španělské kultury Ibérica 2012 se uskuteční ve dnech 14. – 18. července a kromě mimořádných uměleckých zážitků nabídne i aktivní účast na tvůrčích dílnách a další doprovodný program. Na festivalovém talíři nebudou chybět ani vybrané španělské delikatesy nebo neodmyslitelná sangria. Umělecké dění se chystají oživit a na španělskou tematiku navážou rovněž některé osobnosti domácí umělecké scény – například herec a moderátor Tomáš Hanák, fotograf Roman Muchka nebo již zmíněný kytarista a dramaturg festivalu Petr Vít.

„Za zlatý hřeb a zároveň třešničku na dortu letošního festivalu považujeme vystoupení tanečnice mladé flamenkové generace, Belén Lopéz, jež svým vášnivým projevem oslní hned na dvou scénách. Poprvé se představí 17. srpna v pražském Divadle Hybernia a o den později opanuje zámecké nádvoří v Boskovicích v rámci závěrečného galakoncertu. Jsme velice rádi, že i v letošním roce přijali naše pozvání špičkoví umělci a věříme, že svým šarmem a umem s příchutí „jiné“ kultury nadchnou i festivalové diváky,“ zve na letošní programovou náplň dramaturg festivalu Petr Vít.

Tradičním pořadatelem festivalu je Sdružení IP SPORT & ART Brno ve spolupráci s mediální a reklamní společností SOVA NET, s.r.o. a produkční společností 24-7 Promotions. Více informací o festivalu a jeho programu je k dispozici na www.iberica.cz. Vstupenky je možné zakoupit v různých cenových kategoriích v předprodejní síti www.ticketportal.cz, v Divadle Hybernia, v běžných předprodejích v Praze, Brně, na pokladně Zámku Boskovice a v Městském informačním středisku Boskovice.

Pravou španělskou atmosféru Ibéricy navodí hned první den festivalu úvodní Sangría party v zámeckém skleníku v Boskovicích, kde účastníky čeká tradiční fiesta s ochutnávkami španělských specialit včetně jedinečné domácí sangrie. Program doprovodí plzeňská salsová kapela Mediterian s kubánským zpěvákem Franciscem Hernándezem.

Po loňském úspěchu se návštěvníci festivalu opět mohou těšit na komponovaný pořad “Vracím se pro svá křídla – Vuelvo por mis alas“, věnovaný granadskému básníkovi Federiku G. Lorkovi, od jehož smrti uplyne 18. srpna 76 let. „Základním prvkem představení je hudebně taneční koláž madridské tanečnice Virginie Delgado a kytaristy Petra Víta okořeněná básnickým textem F. G. Lorky v podání Tomáše Hanáka, který celému projektu dodává nový, neočekávaný rozměr a barvu.“ upřesňuje sám kytarista a zároveň dramaturg festivalu Petr Vít.

Paralelně s úvodním komponovaným pásmem v Letovicích se mohou milovníci klasické hudby těšit na další pokračování série Ibérica Clásica,“ v čele se špičkovým klavírním bratří José Enriquea a Juana Fernanda Morena Gistaínů. Jejich projekt „Španělská inspirace“ představí díla světových autorů (Ravel, Debussy, Glinka, Falla), jejichž vznik byl inspirován kulturou Iberského poloostrova.

V doprovodném festivalovém programu je pro diváky připravena výstava fotografií (14. - 31.8.) z časosběrného projektu „Flamenco po česku“ fotografa Romana Muchky. Jedná se o výstavu, vypovídající o nesmírné přitažlivosti flamenkového fenoménu, získávajícího stále více nadšených obdivovatelů i daleko za hranicemi své kolébky, Andalusie. Milovníky filmového umění prozměnu potěší několik ukázek ze španělské kinematografie v boskovickém kině Panorama.

Součástí festivalu budou již tradičně hudební a taneční tvůrčí dílny za účasti tuzemských i zahraničních lektorů. Milovníci flamenkového tance, kytary, perkusí, ale také salsy a argentinského tanga si v Boskovicích opět přijdou na své.  Novou tváří mezi lektory bude také italský kytarista Dario Piga, skvělý interpret a pedagog, jenž studoval flamenkovou kytaru na córdobské konzervatoři.

Příznivce netradičních módních kousků čeká i letos módní přehlídka flamenkových kolekcí z dílny Lere Lere, zájemce o zdokonalení se ve španělštině zase intenzívní kurz španělštiny pod vedením rodilých mluvčích, organizovaný španělskou kulturní asociací SPAINART.

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky