Listy regionů
19Pro/120

Orel jednota Boskovice pořádala v sobotu 8. prosince zajímavou besedu s boskovickým rodákem

Sobotní odpoledne, mráz štípal do tváří. I přesto si řada místních občanů našla cestu na boskovickou faru naproti mohutného chrámu svatého Jakuba Staršího na dolním konci Masarykova náměstí. V klubovně sálala krbová kamna a bylo útulno. Dámy roznášely horký bylinkový čaj. Pohodový adventní čas.

Orel jednota Boskovice pořádala v sobotu 8. prosince zajímavou besedu s boskovickým rodákem.

Setkání zahájil starosta Orla Ing. Jaroslav Vítek: „Dnes mezi nás přišel Vám mnohým dobře známý farář Mgr. Milan Těžký.“ Ten se úvodem přiznal, že stále hraje stolní tenis. „Mohu jej trénovat večer po mši svaté,“ pravil s úsměvem na rtech.

Jeho názor utvářela sedmdesátá léta, tehdejší boskovičtí duchovní a společenství mladých. Ve hře na varhany jej vedl Jaroslav Štětina. Vyučil se v Šamotce Velké Opatovice, na vojně byl radistou. Externí studium a maturitu absolvoval v Hodoníně na stavební průmyslovce. V roce 1988 odešel do semináře. „Na sklonku minulého režimu jsem k tomu potřeboval ještě osm posudků,“ vzpomínal.

Poté vyprávěl o kněžské službě, především o práci s mládeží. Prozradil, že je vášnivým fotografem. Ukázal snímky sakrálních staveb a krás jejich výzdoby. Některé pořídil v Itálii, zachytil i vatikánskou baziliku Svatého Petra. „Zúčastnil jsem se zde v roce 1989 svatořečení Anežky České.“

Začínal jako Jáhen v Břeclavi, pokračoval v Ivančicích, Veverské Bítýšce, Čebíně, Lažánkách, jako farář v Jimramově. Nyní působí v Hovoranech (2200 obyvatel), kam patří i Čejč (1200 obyvatel) a Terezín (450 obyvatel). Konstatoval, že věřících na venkově ubývá, ve velkých městech je znát mírný nárůst.

Mgr. Milan Těžký prokládal poutavé vyprávění hrou na kytaru a zpěvem osobně zhudebněných žalmů.

Starosta Orla Ing. Jaroslav Vítek jej pozval na vánoční turnaj ve stolním tenise 22. prosince do Orlovny a předal mu drobné dárky.

Mgr. Milan Těžký zakončil besedu požehnáním a my, obohaceni o nové poznatky, se pomalu rozešli ztichlým náměstím do mrazivého sobotního večera.

Text a foto: Luboš Sušil

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky