Listy regionů
27Kvě/130

Bilance Evropského dne melanomu v Nemocnici Blansko

V pondělí 13.5.2013 se již tradičně kožní oddělení Nemocnice Blansko zapojilo do celoevropsky koordinované preventivní akce s názvem Evropský den melanomu.

Vyšetřeno bylo celkem 68 zájemců. Na základě zhodnocení pigmentových projevů zkušeným dermatologem, prim. MUDr. Lubomírem Novotným, bylo 9 pacientům doporučeno pravidelné sledování v kožní ambulanci pro syndrom dysplastických névů, u 16ti pacientů bylo indikováno odstranění rizikových projevů (mezi kterými bylo mimo jiné i 7 případů jiné rakoviny kůže). U jednoho pacienta byl diagnostikován maligní melanom.

Kdo nestihl tento vyhrazený den nechat zkontrolovat svá znaménka a má zájem o preventivní vyšetření, může se kdykoli objednat na recepci kožního oddělení (tel: 516 838 365).

Lze rakovině kůže předejít?

Jedinou účinnou prevencí je výlučně ochrana proti slunečnímu záření. Ideální je omezit pohyb na přímém slunci co nejvíce, zejména mezi 11 - 15 hodinou. V této době se snažíme pohybovat se ve stínu budov, pod stromy, pod slunečníkem a podobně a zároveň kryjeme kůži co nejvíce oděvem. Naprostou samozřejmostí při slunění musí být použití opalovacích krémů s co nejvyšším ochranným faktorem, který uvádí, jaká část ultrafialového záření se při jeho použití dostane do kůže. Prostředek nanášíme na kůži v dostatečném množství alespoň 20 min. před pobytem na slunci a tuto aplikaci podle druhu prostředku a chování na slunci pravidelně během dne opakujeme. Při koupání je nutné nanášet prostředky označené jako water-resistant každých 40 min. a water-proof každých 80 min. Stoupáme-li do hor, při odrazu od vodní hladiny nebo sněhu se zvýší intenzita ultrafialového záření. Všechny tyto parametry spolurozhodují o volbě intenzity ochranného faktoru, dále přihlížíme i k tomu, jaký fototyp daný jedinec má. Děti do 1 roku nevystavujeme ultrafialovému záření vůbec.

A to nejdůležitější – nezapomínáme sledovat projevy na naší kůži a při jakékoli změně vyhledáme odborníka z řad kožních lékařů, protože stále platí:

„Je lepší přijít desetkrát zbytečně, než jednou pozdě!“.

Bc. Kateřina Ostrá

Tisková mluvčí

 

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky