Listy regionů
16Kvě/130

Stavění máje v Chrudichromech

I v obci Chrudichromy (nejstarší historická zpráva z roku 1349) asi tři kilometry severozápadně od Boskovic v mikroregionu Svitava pulzuje čilý společenský život. Tamní hasiči nechtěli zůstat pozadu a tak třetího května postavili svou tradiční Májku ve dvoře místního kulturního domu.

Protože byla asi poloviční oproti té mazurácké, vystačili si s klasickým starodávným způsobem pomocí žebříků, lan a vidlic z lešenářských trubek.

Bohužel před akcí nepřálo počasí, z mraků se snášel drobný déšť. Tělo Májky bylo kluzké, pracovalo by se zle.

Já jsem využil čas a prohlédnul si historické exponáty, jež jsou v majetku místních hasičů. Především mě zaujala naleštěná koňská stříkačka od firmy Čermák Teplice z roku 1922 s čerpadlem poháněným čtyřdobým spalovacím zážehovým motorem Laurin & Klement. Raritou je její výrobní číslo 100.

Před sedmnáctou hodinou se jako zázrakem vyjasnilo, sluneční paprsky osušily kmen a tak se parta chlapů v čele s velitelem hasičů Pavlem Holubem dala do práce. Vše šlo hladce, zbývalo vztyčený Máj zajistit dřevěnými klíny.

Příjemnou atmosféru vhodně doplňovala Dana Svobodová, jež se starala o pěkné melodie ze své bohaté sbírky CD nosičů.

„Vznik hasičského spolku datujeme k roku 1905. Tenkrát měl 13 členů,“ rozhovořil se velitel Pavel Holub. „Za dva roky oslavíme 110 let. Já jsem ve funkci třetí rok. Nejprve jsme dali do pořádku vozidlo Avia, zmodernizovali výjezdovou stříkačku PS12, kdy jsme ji upravili na elektrické startování. Dětem jsme zřídili klubovnu a díky starostce hasičů Lence Ambrozové zapojili mladé do soutěží. Vloni jsme rekonstruovali historickou stříkačku a čerpadlo PS8. Teď v zimě jsme zesílili výjezdovou stříkačku novým patnáctistovkovým motorem. Naši muži se zúčastnili Mazuráckého poháru v září 2012. Letos hodláme absolvovat všechny soutěže mladých i dospělých. Závěrem chci pozvat na tradiční Kácení máje spojené s Dětským dnem. Akce proběhne v sobotu 8. června.“

Přejeme chrudichromským hasičům mnoho úspěchů v jejich záslužné práci.

Text a foto: Luboš Sušil

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky