Listy regionů
8Kvě/130

Studenti Gymnázia Blansko navštívili vilu Tugendhat. Zaujala je okna, která zajíždějí pod podlahu.

Studenti třetího ročníku gymnázia už mají jasno, jaké jsou jejich zájmy. Vybírají si podle toho také volitelné předměty, jimiž profilují svoje budoucí studium na vysokých školách. Jedním z volitelných předmětů je deskriptivní geometrie ve druhém ročníku a na ni navazující technická grafika v ročníku třetím. V rámci tohoto předmětu se učí základním pravidlům technického zobrazování a také základům ovládání počítačového programu, který umožňuje vytvářet technické výkresy.

V rámci tohoto předmětu se gymnazisté třetího ročníku Michaela Večeřová, Michaela Kocmanová, Nikol Prausová, Karel Konopiský, Dan Juříček, Jan Kouřil a Petr Starý pod vedením své vyučující technické grafiky PaedDr. Jany Kocmanové vypravili na zajímavou exkurzi do Brna. Cílem exkurze bylo navštívit a prohlédnout si vloni veřejnosti nově zpřístupněnou architektonickou památku – vilu Tugendhat. Tato funkcionalistická vila má pohnutou historii a je pro svou výjimečnost jako jediná památka moderní architektury v České republice zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO.

Studentům byl představen tento architektonický skvost včetně replik původního zařízení a dokonce i speciálního na tehdejší dobu naprosto převratného technického vybavení. Velmi zajímavé bylo pro ně především nahlédnutí do principu vytápění a klimatizace, ale i promyšleného způsobu, jakým byl filtrován a zvlhčován vzduch ve vile. Nejvíce je ovšem zaujal mechanismus otevírání a zavírání oken, protože jednotlivé rozměrné skleněné tabule, vytvořené speciálně pro tuto vilu, zajížděly pod podlahu pomocí kladkostroje a závaží. Díky tomu se otvíral celý obytný prostor a měnil se v obrovskou terasu propojenou s upravenou zahradou a s výhledem na panorama Brna.

Studentům byl umožněn pohled do všech zákoutí této významné budovy, která byla postavena už téměř před sto lety a přesto může být inspirací pro nápady našich studentů, možná budoucích architektů či inženýrů.

Michaela Večeřová, septima B, Gymnázium Blansko

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky