Listy regionů
27Čvn/130

Pomoc z jihu Moravy a Vysočiny k lidem v zaplavených Čechách pokračuje. Solidarita je zde velká a neustává.

Do dnešního dne se Diecézní charita Brno jako součást Charity ČR díky dárcům spolupodílela na doručení asi 10 000 litrů dezinfekčních a čisticích prostředků, 1500 velmi postrádaných repelentů, nespočet pracovních rukavic, nářadí ad.

Dnes v 11.00 hod. vypravuje z Brna také další skupinu dobrovolníků do obce Putim v jižních Čechách, kde tak doplní pomoc Diecézní charity České Budějovice.

Skupina dobrovolníků vyjede dnes v 11.00 hod. ze sídla Diecézní charity Brno (dále DCHB), tř. Kpt Jaroše 9. Koordinátorem skupiny je krizový asistent Oblastní charity Znojmo Jan Havelka (oblastní charity jsou organizačními jednotkami DCHB).

Srdcem výpravy, která má za cíl po celý víkend pomáhat zejména s otloukáním omítek je dobrovolník Tomáš Severa, který poskytl své auto, elektrocentrálu, teplomet, elektrická kladiva a další nářadí.

Dále dnes v brzkých ranních hodinách vyráží další dodávka materiální pomoci do Prahy. Doručuje ji ocelářská společnost Žďas, a.s., která uspořádala ve spolupráci s hasičským sborem materiální sbírku nářadí a doplnila ji o 500 ks repelentů dodaných Oblastní charitou Žďár nad Sázavou. Repelenty zajistila díky velmi vstřícné spolupráci s velkomeziříčskou ALPOU, a.s.

Během posledních tří dnů vypravila Diecézní charita Brno také jinou materiální pomoc:
Dne 11.6. dorazila pomoc do humanitárního skladu Diecézní charity Litoměřice. Pomoc se shromáždila díky Oblastní charitě Znojmo a Blansko, dopravu na místo zajišťovala Oblastní charita Břeclav.

„V zaplavených oblastech se s oteplením enormně množí bodavý hmyz, a proto vypravujeme repelenty doplněné o další čistící a desinfekční prostředky. Nedostává se také nářadí, holinek a pracovních rukavic,“ říká ředitel DCHB Oldřich Haičman.

500 ks repelentů bylo zajišteno díky vstřícnosti Leroy Cosmetics s.r.o. z Lednici na Moravě a městysu Rájec-Jestřebí. Za část čistících prostředků děkujeme Avion spol s.r.o. ze Židlochovic a obci Ctidružice na Znojemsku.

Dne 12.6. jsme vypravili také dalších 500 ks repelentů a 100 lékárniček do Českých Budějovic. Repelenty byly zakoupeny z darů Tříkrálové sbírky v Oblastní charitě Třebíč.

Dopravu zajišťoval Petr Filip, místostarosta městyse Pozořice, který na místo doručil navíc nářadí, košťata, kbelíky, lopaty, holinky, rukavice z materiální sbírky v Pozořicích.

„Pořád jsme v akutní fázi pomoci, ve které jako Charita ČR poskytujeme lidem podporu při odstraňování největších škod v domácnostech. Vysílání dobrovolníků však neděláme masivně, reagujeme na požadavky každého regionu, aby pomoc byla skutečně žádaná a efektivní. Čeho jsme si však vědomi, že lidé nás v letošních zaplavených oblastech budou potřebovat dlouhodobě. Trauma ze situace se dostavuje často až po několika týdnech či měsících. Proto budou lidé dle mého názoru potřebovat i psychosociální podporu. K tomu máme vyškolené výjezdní krizové týmy charitních pracovníků,“ vysvětluje ředitel DCHB Oldřich Haičman.

V současné době Diecézní charita Brno pracuje na zajištění většího množství roušek pro severní Čechy. Tento sortiment daruje společnost Hatrmann RICO a.s. Roušky pomohou lidem při ochraně před přenosem možných infekcí a hlavně před zápachem, který se při opadání vody objevuje v zničených domech a objektech.

Kontakt: Diana Tuyet-Lan Kosinová, tisková mluvčí, tel: 604 337 905

Autor redakce

Označeno jako: Zanechejte komentář
Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky