Karlovy hračky na promenádní sezóně v Boskovicích

Třináctá promenádní sezóna v Boskovicích pokračovala v neděli 7. července trochu netradičně. Na pódiu před zámeckým skleníkem vystoupila zajímavá formace Karlovy hračky.

Jedná se o hudební těleso relativně mladé. Vzniklo v roce 2012 spojením muzikantů, jež si už zahráli v jiných kapelách a teprve zde mohou naplno předvést své schopnosti.

I začátek vystoupení byl úplně jiný, než jsou posluchači zvyklí. Proč ne, trochu rozvířit zaběhnuté pořádky je vítané. Koncert začal nedělní chvilkou poezie:

 „Mluvím k vám teď s rozpaky,

že jsme tady před zraky.

Slunce zašlo za mraky,

Nečekáme zázraky.

Snad jste rádi a my taky.“

Verše recitoval nepřehlédnutelný dvoumetrový zpěvák kapely Ing. Radek Klon a pokračoval: „Děkujeme pořadatelům za pozvání, budeme rádi, když si poslechnete naše písničky.“

A pak kapela spustila smršť skvělé melodické muziky. Téměř vše vlastní tvorba. Zpěvákův chraplavý hlas občas zněl Schellingerovsky a zvuk dechové sekce připomínal nahrávky ostravského studia Českého rozhlasu ze sedmdesátých a osmdesátých let.

Hudba to byla velmi příjemná, nevtíravá. Občas se na ni dalo i tančit, čehož využily zejména děti. Hned první skladbou Houbová sezóna si muzikanti získali početné publikum. Následovaly songy Samorost, Já chci léto, Zoufalec, Píseň o pivu, Zamčené srdce, Elegán, Kokain z repertoáru Petra Kalandry.

Po přestávce Ing. Radek Klon pozval na koncert do letního kina: „V srpnu osmnáctého vystoupí Věra Špinarová a třicátého srpna zahraje Olympic. My Karlovy hračky vystoupíme hned příští týden na zdejším festivalu.“

Hudební maraton pak pokračoval úsměvnou věcičkou Jana Spáleného Můj tchán je těhotnej a tchýně neví s kým. Dále zazněly songy Naštvaný chlap, úplně nový Dobrá rada, Noc má moc, U Pařízků, Božena, Jindra, Motorové kolo.

V krátké pauze Ing. Radek Klon představil kapelu: „Na bicí hraje Karel Beníšek, basová kytara Miron Valter, kytara Ivo Hájek, Klávesy Mgr. Martin Nerud, pozoun Viktor Pavlů, trubka Milan Hrdý, tenor saxofon Radek Řehoř.“

Před sedmnáctou hodinou zazněla zamýšlená poslední skladba Zdeňka Rytíře Špitál u svatého Jakuba. Jak se ukázalo závěrečná nebyla. Obecenstvo si skandováním vynutilo ještě opakování písniček Já chci léto a Elegán. To byla příležitost pro děti. Ty se nahrnuly mezi muzikanty na pódium a tancovaly.

Skvělá promenádní neděle byla zakončena improvizovanou autogramiádou pro nejmenší.

Kapela Karlovy hračky se předvedla opravdu skvěle, díky ní to byl jeden z nejlepších promenádních koncertů. A kdo ji ještě neslyšel, má možnost tento týden na festivalu Unijazz. Doporučujeme!

Text a foto: Luboš Sušil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *