Listy regionů
11Zář/130

Avízo na pietní akt v Boskovicích

V Boskovicích na Blanensku, historickém to městě (první písemná zmínka 1413) se stále něco děje. A nezapomíná se ani na významné události časů dávno minulých.

A právě jednu takovou událost si připomene občanské sdružení Klub přátel Boskovic. Příznivci historie mají možnost se zúčastnit Pietní vzpomínkové akce příležitosti dvoustého výročí ukončení napoleonských válek.

Co mají společného Boskovice a Napoleon? V letech 1682 – 1694 stál v místě dnešního empírového zámku dominikánský klášter. V roce 1784 byl zrušen Josefem II a sloužil jako manufaktura na výrobu barev. V roce 1806 se budova změnila na lazaret císařských vojáků raněných v bitvě u nedalekého Slavkova. V zadní části zahrady byli pohřbíváni ti, co útrapy bojů pod Santonem nepřežili.

Dnes v tom místě stojí dřevěný kříž na paměť dávné události. Zde se vzpomínková akce v pátek 13. září uskuteční.

A jaký byl tenkrát další osud budovy? Ta byla v roce 1826 dokončena a jako zámek slouží dodnes majitelům rodině Menzdorff-Pouilly a díky ní i široké veřejnosti. Pořádají se zde koncerty klasické hudby, výstavy, divadelní představení a v nádherné západní zahradě dětská zábavná odpoledne. Jedno takové bude již posedmé tuto sobotu 14. září známé jako Zámecké hemžení místního Mateřského centra.

Přijměte ještě jednou pozvání na vzpomínkovou akci klubu přátel Boskovic a to tento pátek 13. září v zadní části zámecké zahrady. Společně si připomeneme poněkud temnou epizodu z počátku devatenáctého století od níž uplynulo právě dvěstě let.

Hned potom o osmnácté hodině večerní proběhne v zámecké Sala terreně přednáška profesorky Svaříčkové z Palackého univerzity Olomouc o životních osudech minulých i současných majitelů zámku - slavné šlechtické rodiny Menzdorff-Pouilly.

Text: Luboš Sušil

Foto: Martin Roháček

 

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky