Listy regionů
5Zář/130

Pochodu po dálničním tělese R43

Již počtvrté hostilo výletiště za stoletou školou v Mladkově účastníky Pochodu po dálničním tělese R43. Turisté sem dorazili pěšky nebo na kole. Mohli si vybrat z několika tras od pěti do čtyřiceti kilometrů dle své fyzické zdatnosti ze směrů od Brna a Moravské Třebové.

Cílem akce je připomenout stále oddalované řešení rychlostní komunikace R43. Stávající silnice 1/43 z Brna na Svitavy již dávno nestačí silnému provozu a přibývá na ní tragických nehod.

Akci pořádá Klub českých turistů Boskovice, Osadní výbor Mladkov, turistické kluby Moravská Třebová, Jaroměřice-Jevíčko, Velké Opatovice, Kuřim a Tělocvičná jednota Sokol Boskovice.

Cestu z Černé Hory do Mladkova provázel odborným výkladem historik a popularizátor stavby Tomáš Janda. Na všechny čekali oficiální hosté, kulturní program zpestřila rodinná kapela JU-Band, losovala se bohatá tombola s hodnotnými výhrami od sponzorů, pro děti byl k dispozici skákací hrad a pobavilo je divadlo jednoho herce z Městečka Trnávky.

Zábavné odpoledne zahájil ředitel Kulturních zařízení Boskovice PaedDr. Oldřich Kovář: „Vaše účast je důkazem, že Vám jde o Vaše zdraví a také aby se cosi v našem regionu změnilo.“ Štafetu slova převzal RNDr. Jaroslav Oldřich s organizačními pokyny. Dále uvedl: „Účastníků dnešního pochodu je něco přes dvěstě.“ Poté PaedDr. Oldřich Kovář vtipně komentoval tombolu. První cenu – let nad tělesem dálnice R43 vyhrála předsedkyně Osadního výboru Mladkov Zdeňka Boháčková. Tuto nádhernou výhru věnoval Václav Nečas majitel autoškoly v Boskovicích.

Starosta Jevíčka Ing. Roman Müller přiblížil problematiku kolem komunikace R43: „Jihomoravský kraj zpracovává Zásady územního rozvoje, jež jsou podmínkou další práce. Pro Svazek za výstavbu R43 je stavba stále aktuální.“ Dále připomenul putovní výstavu o historii R43, jíž vytvořil Tomáš Janda. „Přeji účastníkům dnešní akce, aby zdrávi došli. Pokud budete mít příležitost, výstavbu R43 podpořte!“

Tomáš Janda pozval všechny k prohlídce dobových černobílých fotografií vystavených na jednom ze stolů.

V 16 hodin zhlédli nejmenší účastníci příjemného odpoledne půvabnou pohádku Divočiny v podání jediné herečky Divadla z rynku ZUŠ Velké Opatovice MgA. Michaely Vymazalové.

Nejstarším účastníkem pochodu byl pětasedmdesátiletý Rudolf Pecher, jenž přišel pěšky z padesát kilometrů vzdáleného Brna – Bystrce. „Tohle nebylo tak zlé, chodil jsem i stokilometrové trasy,“ pochlubil se šedovlasý senior a pokračoval: „Každý týden někam vyrazím, teď mě čekají Orlické hory. Začal jsem v roce 1977 a mám za sebou 159x100 kilometrů.“ Na důkaz vytáhl tlustý blok plný razítek z různých míst světa. „A takové deníky mám tři.“ řekl na závěr.

Začalo se pomalu stmívat, muzikanti sbalili své instrumenty. I já jsem vyskočil do sedla své Favoritky a ujížděl k domovu.

Partnery akce byli: Jihomoravský kraj, Město Boskovice, Muzeum Boskovicka, Svazek obcí pro výstavbu rychlostní komunikace R43 – sdružující 26 obcí a měst na trase dálnice a pochodu, BBN s.r.o. vydavatel novin Zrcadlo Blanenska a Boskovicka, RIHO CZ, a.s. výrobce akrylátových van, parních kabin, masážních systémů a sprchových koutů, OK Bag Boskovice – výrobce sportovního oblečení pro cyklistiku, atletiku, kolektivních sportů, Citroen SOU a SOŠ Boskovice, DEAS, spol. s r.o. Boskovice, Pivovar Litovel, TOPNET Servies, s r.o. - přední regionální poskytovatel komplexních internetových služeb, realitní kancelář REMAX Accord Pardubice se zastoupením  pro Jevíčko a okolí, Lidokov Boskovice  - výrobce bytových svítidel,  rozvaděčových zámků, závěsů, a klíčů pro použití zejména v energetice do rozvodových skříní, RUSTIKA s.r.o. se sídlem v Jevíčku - firma se zabývající se kompletním servisem v oblasti reklamy, od drobné grafiky až po kompletní reklamní kampaně, Šmelcovna Boskovice Josef Janků – provozovatel arboreta, zahradního a prodejního centra, školkařská produkce, P-D Refractories CZ a.s. Velké Opatovice - jeden z největších výrobců a dodavatelů žárovzdorných výrobků a surovin, COOP – JEDNOTA, spotřební družstvo Boskovice, Minerva Boskovice a.s. - výrobce šicích a obuvnických strojů, E-on - dodavatel elektřiny a zemního plynu, Autoškola Václava Nečase Boskovice.

Text: RNDr. Jaroslav Oldřich, Luboš Sušil.

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky