Listy regionů
25Říj/130

Za život bezpečnější. Beseda seniorů MSSS Boskovice s Městskou policií o bezpečnostní situaci ve městě v rámci Týdne sociálních služeb

Celostátní Týden sociálních služeb, jeho pátý ročník pořádaný Asociací poskytovatelů sociálních služeb společně s Ministerstvem práce a sociálních věcí měl tentokrát motto: Stabilita, jistota, bezpečí. V Městské správě sociálních služeb si pozvali ke krátké besedě místní městské policisty, aby seznámili seniory s prevencí kriminality a dopravní situací ve městě.

Setkání v jídelně Domova pro seniory na Sadové ulici zahájila jeho ředitelka Bc. Marie Sáňková: „Cílem Týdne sociálních služeb je navázat na Mezinárodní den seniorů, jenž byl prvního října a upozornit na jejich potřebnost a nezastupitelnost. Na sociálních službách je v naší zemi závislých asi sedm set tisíc seniorů a zdravotně postižených občanů.“ Ředitelka pak vyzdvihla vzornou spolupráci s městskou policií především v Penzionu na Mánesově ulici, kde není celodenní dohled: „ Máme tam systém tísňové péče, strážníci v případě potřeby provedou do patnácti minut zásah, spolupráce je na tomto poli vynikající. Většinou jde o úrazy a přivolání lékařské pomoci.“ Bc. Marie Sáňková pak připomenula film Šmejdi o zneužívání seniorů a konstatovala, že se řada předváděcích akcí koná i v Boskovicích.

Strážníci z Odboru prevence kriminality Martin Grénar a Martin Chalupa upozornili na okrádání, podvodné obchodníky či falešné zástupce energetických firem. „Za poslední půlrok šlo asi o pět případů, kdy se pod záminkou výhodného nákupu, nehody v rodině nebo vrácení peněz dostali do bytu a vše cenné ukradli včetně peněz. Tato trestná činnost se velmi zle dokazuje a cca devadesát procent pachatelů se neodhalí.“ Vyzdvihli pomoc kamerového systému, upozornili na neopatrné chování v supermarketech, kdy si lidé nehlídají peněženky a kabelky. „Pokud Vám někdo ukradne kreditní kartu, je třeba ji zablokovat ihned a pak teprve volat policii.“ Zastavili se u předváděcích akcí, apelovali, aby na ně senioři vůbec nechodili. Ve většině případů se jedná o nabídku bezcenného zboží a v letáku slíbené dárky, které pak zúčastnění vůbec nedostanou. Dealeři se navíc chovají k seniorům neurvale, někdy je urážejí i fyzicky napadají.

V další části se strážníci věnovali chovu domácích mazlíčků. “Máme špičkové odchytové vybavení, sítě, uspávací pušku, upravené vozidlo, útulky v majetku města. Každý pes musí být očipován, což Město hradí. Majitel musí každoročně provést vakcinaci zvířete, pečlivě po něm uklízet hromádky a na veřejnosti jej mít na vodítku. Jinak přísně pokutujeme. Ročně odchytíme asi devadesát volně pobíhajících psů, kteří mohou být nebezpeční a léčení napadeného je pak velmi komplikované.“ Martin Chalupa pak pobavil historkami s netopýry. „Dáváme je na zimu do radniční věže nebo na hrad.“ Pohovořil o kastraci koček.

Martin Grénar se zabýval problémy s bezdomovci: „Požívají alkohol, drogy, jsou špinaví a agresivní. Vyhýbejte se jim a zavolejte nám. Pozor na použité stříkačky. Nedotýkejte se jich, to likvidujeme my jako toxický odpad. Večer nechoďte sami, zvláště o víkendu, kdy je všech padesát hospod plných, město není bezpečné.“

Závěr besedy byl věnován dopravě. „Používejte přechody, světlé oblečení, reflexní prvky, abyste byli zdaleka vidět.“

V diskusi senioři hovořili především o podvodných prodejcích a falešných zástupcích montážních firem.

Ředitelka Bc. Marie Sáňková upozornila na podomní prodej, falešné pojišťováky a problémy s rušením nevýhodných smluv, vyzdvihla pomoc kamer na chodbách a kancelářích.

Nakonec milého setkání předali strážníci seniorům reflexní nákupní tašky a přesunuli se do penzionu na Mánesovu ulici, kde proběhla stejná beseda ještě jednou.

Luboš Sušil

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky