Listy regionů
30Říj/130

Žáci VASS v Itálii

Ve dnech 7. – 11. 10. 2013 podnikli žáci VOŠ ekonomické a zdravotnické a SŠ Boskovice poznávací zájezd do Říma a Neapole. Měla jsem štěstí a byla jednou z účastnic zájezdu.

Předpokládaný odjezd v 11 hodin dopoledne se trochu posunul, chvíli totiž trvalo, než řidiči poskládali naše přeplněné kufry do jednoho velkého - autobusového. Plni očekávání jsme nasedli do autobusu a s nadšením poslouchali instrukce paní učitelky Reitschmiedové a pana učitele Šafránka. Po vyplnění formulářů (někteří s sebou neměli ani propisku) jsme se rozjeli. Páni řidiči se nejmenovali Karel a Karel, jak jsme očekávali, a ani po nás nechtěli vracet hnědé podšálky. Upozorňovali nás na dodržování pořádku a včasnost návratu k autobusu. Také jsme si u nich mohli objednat kafé, čokoládu nebo čaj, k zakousnutí párky s hořčicí.

V Brně nastoupil pan průvodce Horák, rozdal nám mapy, abychom se neztratili, a v kostce popsal následující 3 dny naší exkurze po italských památkách. Co se týče našeho poznávacího znamení, byli jsme velmi originální. Místo vlajky, kterou měly ostatní cizí skupiny, jsme měli kytičku. Proto náš průvodce dostal roztomilou přezdívku Pan Kytička.

První malá zastávka byla v Mikulově, zde jsme se ještě normálně mohli domluvit česky. Následovala dlouhá cesta k našim rakouským sousedům. Mnoho z nás již bylo unavených a sem tam bylo slyšet mírné pochrupování. V Rakousku byly ještě další dvě zastávky na toalety a doplnění zásob jídla a pití. V 5 hodin ráno jsme dorazili do Itálie a o dvě hodiny později už jsme si prohlíželi Vatikán (Vatikánské muzeum, bazilika Sv. Petra, Andělský hrad, Piazza Navona, Španělské schody).

Po zajímavé prohlídce Vatikánu jsme se konečně vydali směrem k Neapoli, kde jsme se měli ubytovat v našem kampu. Těsně před příjezdem do kempu nám učitelé rozdali klíče od pokojů. Nejprve jsme se zalekli nepohodlného vybavení, pak nás ale čekalo příjemné překvapení. V každém pokoji byla koupelna a 4 nebo 5 lůžek. Topení nebylo nutné, bylo takové teplo, že někteří jedinci spali nazí. Změna teploty některé docela zaskočila, a tak brzo ulehli. Jiní nemohli usnout, protože nedaleko od kempu vedla železniční trať a při každém projetí vlaků se kemp otřásl tak, že jsme zažili znovu výbuch sopky Vesuv.

Snídaně byla v 8 hodin a všem doplnila energii na další chození. Místo cesty autobusem jsme se nejprve vydali k Pompejím po vlastních nohou. Cesta byla velmi únavná, ale neztráceli jsme dobrou náladu a vtipkování. Čekali jsme pouze hromadu písku a kousek kamene, ale byli jsme uchváceni tím, v jakém stavu památky byly. Ke každému zajímavému místu jsme měli odborný výklad s kouskem historie. Navíc nám počasí bylo příznivě nakloněno, slunce svítilo po celé dopoledne, až nás to dovedlo k šílenství a vyhledávali jsme stín snad na každém rohu. Po prohlídce Pompejí jsme se vydali vstříc dobrodružstvím, tentokrát až k vulkanickému obru tyčícímu se na vrcholu samotné Itálie - Vesuvu. Řidiči autobusu nás přivezli pod kráter sopky, kde jsme měli možnost zakoupit si suvenýry a nějaké italské víno. K samotnému vrcholu nám ale ještě scházelo „pár kroků“. Každý z nás si šel vlastním tempem, někdo rychleji, jiní pomaleji a některé jsme potkávali, jak si v půli cesty dali pauzu a vychutnávali si nápoje, aby dostali potřebnou energii k výstupu na vrchol. Postupem času jsme se nahoru dostali všichni a byli jsme omámeni pohledem na moře a okolní krajinu. Každý si odnesl domů kousek sopky - v podobě malého kamene. Po výstupu byla cesta dolů jednodušší. Na sopečném prachu to docela klouzalo a byli jsme okamžitě zpátky u autobusu.

Poslední ráno se neslo ve znamení balení kufrů a nalodění do autobusu. Před sebou jsme měli procházku Římem (Forum Romanum, Posvátná cesta, Kapitol, Pantheon) a návštěvu Kolosea. Asi každý si myslel, že Koloseum nebude tak velké, než se nakonec ukázalo. Obrovská aréna měla několik pater a spoustu nádherných výhledů. Avšak najít východ bylo těžší než se dostat ke kráteru sopky. V okolí Kolosea se na nás vrhlo několik otravných pouličních prodejců. Někteří z nás využívali toho, že neuměli česky, a šikovně je odpálkovali. Hladoví jsme se vyrazili najíst. Vyhlášené lasagne byly opravdu velmi chutné a určitě spousta z nás by si ráda přidala. Italská zmrzlina byla opravdu italská, s kousky ovoce. Jen coca-cola je všude stejná. S plnými břichy jsme šli směrem k metru. Ještě jednou jsme procházeli kolem Kolosea. Protože už byla celkem tma, bylo nádherně osvíceno a naskytl se nám úžasný pohled.

U stanice metra na nás čekal autobus. Po nádherných třech dnech v prosluněné Itálii jsme se vraceli domů, do chladnějšího počasí. Ale doma je doma.

Nikola Chlupová a Patrik Psota

(účastníci zájezdu)

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky