Listy regionů
29Lis/130

Blansko – Vítání sv. Martina již posedmé

O víkendu 15. -17. 11. 2013 se uskutečnila akce Vítání sv. Martina. Program začal již v pátek, ale to hlavní proběhlo v neděli. Historický průvod byl očekáván blanenskými občany, a přestože bylo dopoledne mlhavé počasí, sešlo se mnoho diváků, kteří vytvořili špalír od kostela sv. Martina až do zámeckého parku. Návštěvníci mohli vidět a vítat sv. Martina s družinou, dva kočáry, na kterých jeli hosté z partnerských měst v doprovodu představitelů města Blanska, a další účastníky průvodu v historických kostýmech.

V zámeckém parku probíhal řemeslný jarmark, kde návštěvníci mohli ochutnat a zakoupit produkty, např. různé druhy sýra, víno, medovinu, uzeninu, zabijačkové speciality, perníčky a další. Letošní novinkou byl zámecký košt vín od moravských vinařů, který probíhal na nádvoří zámku. Pro děti byly připraveny atrakce jako trampolína, nafukovací skluzavka, jízda na ponících. Před zámkem byl stánek s produkty, které přivezli představitelé z partnerských měst: Komárno (SK), Legnica (PL), Bouloc (FR), Scandiano (IT). Návštěvníci u tohoto stánku měli možnost ochutnat různé druhy paštik, sýry, salámy, kvašáky, rohlíčky s makovou náplní, různá vína a vodku. O ochutnávky byl velký zájem, neboť vše bylo výborné.

Odpolední program byl bohatý. V poledne začal vytrubováním ze zámecké rotundy v podání Dobrušského žesťového sdružení, pak na pódiu vystoupila hudební skupina Tempus, folklorní soubory Drahan a Drahánek z Blanska, hudbu středověku hrající skupina Ventus. Dále proběhla jezdecká pohádková show, kterou předvedli Štvanci. Jako poslední vystoupili na pódiu blanenští ochotníci, kteří zahráli pověst „Ďáblova krčma“. Když vše dobře dopadlo a „zlo bylo potrestáno“, tak Blansko ozářil krásný Svatomartinský ohňostroj.

Den se sv. Martinem byl úžasný, plný kulturních a gastronomických zážitků.

Text a foto: Pavel Krupka

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky