Listy regionů
4Lis/130

SITA CZ PŘEDSTAVILA DALŠÍ TECHNOLOGII – CENTRÁLNÍ KOMPOSTÁRNU BRNO

Den otevřených dveří v brněnské kompostárně uspořádala SITA CZ a.s. jako další zastávku při návštěvnických prohlídkách svých technologií - TOUR 2013. V celoročním programu návštěvnických akcí nabídla SITA CZ prohlídky široké škály technologií pro zpracování a využití odpadu od logistických center a třídících linek přes s palovnu průmyslových odpadů či skládku až po poslední letošní zastávku v zařízení Centrální kompostárny Brno.

«K odpadu přistupujeme jako k surovině. Zde v kompostárně můžete vidět, jak se z větví, prořezů nebo i z odpadních palet rozdrcením a oddělením kovových příměsí vyrábí štěpka. Ta je potom Předávána dalším zpracovatelům jako surovina pro výrobu dřevotřískových desek nebo jako palivo k výrobě energie. Hlavní činností kompostárny je samozřejmě kompostování, tedy přirozený, avšak řízený proces, kdy působením mikroorganismů, vody a kyslíku vzniká několik druhů certifikovaných kompostů a substrátů,“ uvedla Kateřina Kodadová, manažerka pro komunikaci SITA CZ.

 Kompost je vyráběn po dobu 3 – 6 měsíců v několika obrovských betonových žlabech, tzv. krechtech, ve kterých je výrobní zakládka provzdušňována a v případě potřeby zavlažována. Také je sledována teplota, která dosahuje až 75 stupňů Celsia. Kompostárna zaměstnává jen pět zaměstnanců, zato disponuje moderními stroji, které výrobu kompostu výrazně zefektivňují. Jedná se o vysoce výkonný kladívkový drtič, nakladače, homogenizér a síto. SITA CZ tak může zpracovat ročně zhruba 20 tisíc tun biologicky rozložitelného odpadu z Brna a okolí.

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky