Listy regionů
9Pro/130

Barokní koncert v Muzeu Boskovicka

Letošní advent začal v Boskovicích přímo stylově. V neděli prvního prosince se na Masarykově náměstí k radosti především dětí rozsvítil tradiční strom a hned potom si milovníci klasické hudby přišli opravdu na své.

Velký zrcadlový rohový sál Muzea Boskovicka se před devatenáctou hodinou zaplnil do posledního místečka. Pro všechny, kteří si chtěli v předvánočním shonu trochu odpočinout byla připravena nevšední hudební ochutnávka.

Všechny přivítala ředitelka Muzea Boskovicka Mgr. Dagmar Hamalová: „Jsem velice ráda, že jste přišli podpořit mladé umělce v tak hojném počtu. Hodnotný kulturní zážitek.“

V programu zazněla světová díla v podání absolventky brněnské konzervatoře Michaely Koudelkové, jež si přizvala dva své přátele. Na barokní kytaru a theorbu, což jsou věrné kopie původních nástrojů,  zahrál Jan Čižmář, struny vzácného originálního starobylého violoncella z roku 1755 rozezněla Petra Machková Čadová. Sama interpretka k tomu prozradila: „Nástroj pochází z dílny dávného pražského mistra a jeho cenu v penězích nelze odhadnout.“

Barokní trio v nádherných dobových kostýmech zahrálo díla J. S. Bacha (1685 – 1750), A. Vivaldiho (1678 -1741) a mnoha dalších, která již neodmyslitelně patří k atmosféře konce roku a tradičně v tuto dobu zní na mnoha světových pódiích.

Koncert byl pojatý zcela netradičně, ve zšeřelé místnosti plápolaly svíčky, jen notové pultíky spoře osvětlovaly malé lampičky. Mezi skladbami se občas z publika ozvalo nadšené „Bravo“, na konci každé série skandovaný potlesk.

Však si také interpreti za svůj vynikající výkon vysloužili nakonec neutuchající ovace a museli dvakrát přidávat.

Závěrem patří poděkování Muzeu Boskovicka a jeho ředitele Mgr. Dagmar Hamalové, že i v předvánočním shonu nezapomínají na duchovné očistu a připravují hodnotné pořady.

Luboš Sušil

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky