Listy regionů
10Bře/140

Světový den ledvin v Nemocnici Blansko

Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost vyhlásily, letos již po deváté, Světový den ledvin. Již tradičně tento den připadá na druhý čtvrtek v měsíci březnu (tentokrát 13. 3. 2014) a jeho cílem je zvýšit informovanost zdravotníků a laické veřejnosti o nemocech ledvin, jejich včasné diagnostice a možnostech léčby.

Nefrologické oddělení Nemocnice Blansko se kampaně Světový den ledvin účastní již pátým rokem. V letošním roce je kladen důraz na chronické onemocnění ledvin a stárnutí.

Motto pro rok 2014 zní: "Vaše ledviny jsou stejně staré jako vy. Postarejte se o ně a poraďte se s lékařem."

Chronické onemocnění ledvin je postupná ztráta funkce ledvin vedoucí k jejich selhání. To pak může skončit náhradou funkce ledvin v podobě hemodialýzy, peritoneální dialýzy nebo transplantace. Včasná diagnóza může pomoci potřebě nahradit funkci ledvin předcházet nebo ji výrazně oddálit.

Poškozené ledviny neodstraňují dostatečně odpady látkové přeměny, vodu i sůl. Prvotní příznaky jsou velmi nespecifické. Patří mezi ně únava, poruchy soustředění, pokles výkonnosti, nechutenství nebo zvracení. Pacienti mívají zvýšený krevní tlak. Hodnoty některých škodlivých látek v krvi (kreatininu a močoviny) mohou být již zvýšené. V moči nemocných lze prokázat přítomnost bílkoviny. Na onemocnění ledvin by měli myslet všichni pacienti nad 50 let, pacienti s vysokým krevním tlakem, cukrovkou, srdečním onemocněním a onemocněním ledvin v rodině.

Nechat si bezplatně vyšetřit funkci svých ledvin (vyšetřením moči a krve) máte možnost i Vy, a to ve čtvrtek 13. března 2014 na nefrologickém oddělení Nemocnice Blansko v přízemí lůžkové části nemocnice.

Pokud se pro vyšetření rozhodnete, přijďte nalačno se vzorkem středního proudu ranní moči (popřípadě provedete odběr na místě). Odběry (glykémie nalačno, kreatinin, M+S, zhodnocení stadia chronického onemocnění ledvin) budeme provádět od 7.00 do 14.00 hodin.

Bc. Kateřina Ostrá

Tisková mluvčí

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky