Listy regionů
6Kvě/140

Mladší kadeti na Turnaji přátelství v Hluboké nad Vltavou

Mladší kadeti Olympia Blansko se zúčastnili 1. ročníku Turnaje Přátelství, který pořádal Sokol Hluboká nad Vltavou ve dnech 26. a 27. dubna 2014. Za účasti 6 týmů s hracím systémem „každý s každým“ odehráli naši baseballisté do 14 let pět kvalitních zápasů, které nám daly více než 10 tréninků.

Po velmi časném ranním odjezdu, jsme před polednem nastoupili proti týmu Kotlářka Praha, který je ve srovnání s námi mnohem zkušenější a také disponuje dvojnásobnou hráčskou základnou. Proto jsme tento zápas pojali spíše jako dobrou možnost rozehrání než jako souboj o vítězství. Na nadhozu výborně házel Tomáš Fišer, kterému zdatně pomáhali hráči vnitřního pole. Porážka 1:16 vypadá na první pohled krutě, nicméně utkání svůj účel splnilo.

V dalším zápasu jsme nastoupili proti týmu Maďarska a moc jsme chtěli vyhrát. Na nadhozu začal Adam Prudil a druhou polovinu utkání uzavřel Ondřej Trávníček - oba házeli velmi dobře. po nadějném úvodu, kdy jsme se dostali do slibného vedení 5:0, však přišlo několik chyb v zadním poli, soupeř získal potřebné sebevědomí a díky tomu jsme si utkání docela slušně zkomplikovali. Vítězství 11:10 však nakonec připadlo na naši stranu.

Ve třetím utkání prvního dne jsme se postavili proti týmu Sabat Praha a jen v úvodu bylo skóre vyrovnané. Na nadhazovací kopec se postavil Vojtěch Pomazal, který soupeři nedal příliš šancí k zisku bodů. Od třetí směny, ve které jsme se dostali dovedení 7:3, už bylo utkání pouze v naší režii, a to zejména proto, že soupeř měl velké problémy s nadhozem a mnoho bodů nám daroval zadarmo. Přesto konečné vítězství 19:4 vneslo pocity spokojenosti do našich duší a splněným turnajovým cílem (dvě vítězství) mohli jsme ulehnout k zaslouženému odpočinku.

Druhý den nás hned po ránu čekal soupeř nejtěžší - pražští Eagles. K tomuto zápasu bylo potřeba přistoupit jako k dobré ranní rozcvičce a nějaký velký úspěch od něj neočekávat. Už jenom proto, že chlapci z Krče byli v průměru o hlavu vyšší než většina našim kadetů. S nadhozem začal Vojtěch Fabík a házel výborně. Porážka 1:12 nás do kolen nesrazila, protože soupeř byl objektivně lepší a ani při sebevýhodnější konstalaci jsme jednoduše na lepší výsledek neměli.

Nicméně, dvěma vítězstvími jsme se dostali do hry o třetí místo v celkovém hodnocení turnaje a byli jsme odhodláni se o ně poprat až do posledního zbytku sil. Protože šlo o naše páté utkání během 24 hodin, hrálo se v pravé poledne (s malým v) v poměrně horkém počasí, bylo velmi těžké ony zbytky sil najít. Na nadhozu začal Adam Prudil, který svými přesnými míči nabízel soupeři odpaly, jež mělo zpracovat a sklidit ze světa naše zadní pole. Leč zadní polaři předvedli takové množství chyb, že tolik jsem jich pohromadě nikdy neviděl, a soupeř - Jihočeský výběr Little League - se záhy dostal do vedení 4:0. Když už si myslíte, že hůře být nemůže, buďte si jisti, že to není pravda. Po druhé směně vedl soupeř už hrozivých 10:0 a nám se podařilo na v dohrávce druhé směny získat pouhý bodík. Přestože všude okolo byla teplota 25°C, na naší střídačce mrzlo. Pokud jsme se nechtěli se stavem smířit a zápas jen tak nějak dohrát, bylo potřeba něco provést. Pamětníci si určitě pamatují na slavný proslov kapitána Růžičky po první třetině čtvrtfinálového utkání s USA naganského turnaje. Přestože nikdy nebylo publikováno slůvko z tohoto projevu, naši kadeti si jej mohli vyslechnout živě. Vyměnili jsme zadní polaře a na hřiště se dostali již ne zcela fit hráči. Na nadhazovací kopec se postavil Vojtěch Pomazal, nikoli však proto, že by Adam Prudil nestačil, ale proto, že již byl unaven a potřebovali jsme jej na jiném postu.

Vojěch Pomazal házel přesně a tvrdě - ve třetí směně daroval soupeři jeden jediný bod a my jsme šli k dohrávce za stavu 1:11. Ve třetí směně se nám podařilo snížit na 5:11 a už tu byl na nadhozu opět Vojta, který nepustil soupeře vůbec k bodu. V naší dohrávce jsme statečně dotáhli na 10:11 a ještě se nám podařilo vyrovnat. A znovu naši v poli a teď už končí každá legrace - je potřeba rychle soupeře z pálky vyhnat a následně my alespoň jednou bodovat. Vojta hází a pálkaři odpadají jak maturanti na stužkovacím plesu. A je to: jihočeští bez jediného odpalu pouští naše na pálku a nám se naskýtá jedinečná možnost otočit utkání z 1:11 na 12:11.

Soupeř ale posílá nadhazovače, který je o dvě hlavy větší než nejvyšší z našich - rychlost jeho nadhozu je téměř vražedná. Přichází Lukáš Bukaj, aby se pokusil dostat na první metu: nadhozy jsou dobré a Lukáši zbývá poslední pokus - švih, rána a míč letí daleko do zadního pole a Lukáš dobíhá na druhou metu.

Tomáš Fišer nese svoji pálku: rána z nadhozu a zasahuje Tomáše přímo do kotníku - tento opravdový člověk z posledních sil doskakuje k první metě za bouřlivého potlesku diváků. Je střídán, protože nemůže udělat ani krok. Vojtěch Fabík jde na pálku a je zasažen do pravého dílu své zadnice - i on jde na první metu zdarma, i když slovo „zdarma“ je tedy hodně vzdáleno skutečnosti. Tomáš Potůček jde bojovat svým ocelovým mečem proti ohnivým jihočeským koulím. První nadhoz je špatný, druhý nadhoz Tomáš pálí směrem ke třetí metě, ale tam je náš Lukáš. Lukáš se rozbíhá, běží, jak nejrychleji dovede. Soupeř už hází míč směrem k domácí metě, Lukáš se odráží a jako by do vody chtěl šipku vrazit, doletí až na domácí metu, když soupeři míč vypadne a od Lukáše se odráží směrem k zídce... Slzy jsou patrny na tvářích jihočeského zadáka, slzy jsou vidět na tváři Lukáše Bukaje, s obličej plným antuky Lukáš vypadá, jako by právě prodělával nejtěžší stádium infekční žloutenky, ale je šťastný! Ani ta poplácání po helmě nevnímá, jde na střídačku za obrovského křiku a jásotu ostatních.

Vyhráváme tento zápas díky Tomáši Potůčkovi a Lukáši Bukajovi - jsme třetí a hrdi si jdeme pro pohár!

Turnaj jsme přežili, i když je mezi námi jen několik zdravých. Každý má naraženinu, obraženinu nebo odřeninu. Největší pochvalu zaslouží: Adam Prudil, Ondřej Trávníček, Tomáš Potůček, Vojtěch Pomazal, Tomáš Fišer a Vojtěch Fabík. Hodně musíme zapracovat na zlepšení našich zadních polařů, ale to vepředu, to vepředu je už konkurenceschopné.

Marek Pomazal

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky