Listy regionů
6Čvn/140

Moravec team informuje o své činnosti

Perné dny

Náročný měsíc má za sebou celý Moravec team. Na začátek sezóny je náš závodní kalendář našlapaný a nejen o víkendech se něco děje. Navíc nás trápí rozmary počasí, i tak se nám docela daří. Vrcholem popsaného období pak byl druhý Český pohár v Bedřichově.

Drahanská vrchovina ožila cyklistikou

13. ročník závodů horských kol Pohár Drahanské vrchoviny má za sebou už tři závody ze čtrnácti. Ve Valchově, Spešově i Benešově se nám i přes déšť, vítr a chladno dařilo nejen závodně, ale i pořadatelsky.

Počty startujících oproti loňsku narostly o 10% a to především v dětských kategoriích. Rekordmanem prozatím je benešovské cross country se 171 startujícími.

Díky spravedlivějšímu rozdělení kategorií navíc není nouze o vyrovnané souboje.

Další závod se uskuteční v Bořitově 21. a 22. června. Dvoudenní program bude zahrnovat novinku v podobě sobotního závodu pro děti a mládež v technických úsecích, což je bodovaná jízda na překážkové dráze se stupňující se obtížností, závod tříčlenných štafet a pro dospělé se sprintem. V neděli pak pokračuje klasickým závodem na okruhu.

Zahraniční úspěchy

Výjezdy do zahraničí nejsou sice v prvním plánu Moravec teamu, každopádně svou náročností tratí je Slovenský pohár vynikající příležitostí otestovat své dovednosti. Platí to především u mládeže, kde je součástí závodu i absolvování technických sekcí, ze kterých si závodníci odnáší penalizační sekundy do klasického závodu.

Ve Dvorníkách nedaleko Hlohovce se o tom přesvědčil nejen Tomáš Tlamka v žácích, vynikající technik, který nasbíral jen 40 sekund a s nejrychlejším časem ze závodu suverénně vyhrál. Oproti tomu Adéla Šafářová v kadetkách ztratila 2:15 minuty, což se ji na okruhu nepodařilo stáhnout a dojela do cíle jako druhá. Anna Zemánková v žákyních dopadla o poznání lépe (ztráta 1:36) na okruhu znamenala bronzovou medaily. Úspěch pak završil mezi muži open vítězstvím Petr Bořil.

Medaile bez kola

V rámci všeobecné přípravy a ve volném termínu se cyklisti Moravce přetransformují v atlety a o úspěchy bojuji v běhu.

1.května při Boskovických bězích na 200 metrech patřilo stříbro Tereze Obořilové, která si se stejným výsledkem zaběhla i Zámecký běh na 2,5 km, ve kterém v dorostenkách zaostala pouze za týmovou kolegyní Adélou Šafářovou. Mimo výsledky ale musíme také zmínit naši pomocnou ruku pořadatelům, kdy jsme zajišťovali přípravné i úklidové práce, pomáhali při organizaci a zajišťovali cyklodoprovod při hlavních bězích.

O týden později na začátek tréninkového kempu si odvezli z Běhu Černou Horou zlato Adéla Šafářová, stříbro Tereza Obořilová a úspěšný byl i Michal Šmída mezi mladšími žáky na třetím místě. Ze stříbrného úspěchu se radoval i náš sportovní ředitel Víťa Prudek ve veteránech.

Další vrchol za námi

Český pohár po Teplicích pokračoval v Bedřichově, kde se poprvé v historii odjelo i první pohárové klání ve sprintu, které bylo na pořadu v sobotu 17. května.

Už od pátku v Jizerkách pršelo, což trať s několika kamenitými a kořenovými pasážemi učinilo z větší části nesjízdnou. Pršet nepřestalo ani v závodní den sprintů a tak se téměř všechny technické pasáže a výjezdy běhaly.

Jelikož je pro nás důležitější olympijská disciplína cross country, na programu byla až v neděli, nastoupili do sobotního závodu jen tři odvážlivci. Kadeti Dominik Prudek a Jan Šmída nepostoupili z kvalifikace, a tak do vyřazovacích soubojů zasáhla jen Adéla Šafářová, která po úspěšném semifinále podlehla ve finálové jízdě pouze Petře Kozelské.

V loňském roce se v Bedřichově konalo Mistrovství republiky za slunečného počasí a letních teplot. Letošních 11° Celsia, vítr a přeháňky natolik změnily charakter tratí, že nedělní závod byl doslova o přežití v chladu, mokru a bahně.

Výsledky našich žáků i žákyň by šlo rozdělit na dva protipóly. Tomáš Tlamka si svým 28. místem přijel pro první pohárové body, naopak Michal Šmída byl přesně jako v Teplicích hodnocený na 44. příčce. U děvčat se hodila běžecká příprava Tereze Obořilové, což ji vyneslo na 6. místo, naopak Anna Zemánková se už na startu necítila fit a ze závodu odstoupila.
Radostnější pohled do výsledků a další medaili přidali experti. Ve vyrovnaném duelu tří jezdců na špici této kategorie nechyběl Tomáš Tlamka, který po třech okruzích s časem 46:30 a s půlminutovou ztrátou přijel do cíle jako třetí, sedmý pak byl Petr Bořil. Se stejnou délkou závodu se museli vypořádat kadeti. Dominik Prudek opět atakoval první desítku a svým 12. místem pomohl týmu svými body k šesté příčce mezi všemi oddíly. Jan Šmída dojel do cíle jako 46.

Nejdelší trať z Moravců absolvovali junioři, 6 okruhů a skoro hodinu a půl trvající závod. Nejlépe a na bodovaném 29. místě dokončil Patrik Kolář, o tři příčky a 1,5 minuty za ním byl Jirka Štěpaník a se dvěma koly ztráty přijel 47. Lukáš Gregor.

Technické potíže se naštěstí vyhnuly všem našim bikerům a dvojnásob to platí o kadetce Adéle Šafářové, která na loňský mistrovský Bedřichov vzpomíná se slzami v očích, přetržený řetěz ji totiž loni připravil o titul. Letos sice technika trpěla daleko více, ale Adélina Merida vydržela až do cíle, možná i proto, že se více běhalo a v tom je Adéla nepřekonatelná. Od začátku se držela ve vedoucí skupině a vždy, když přišlo na sesednutí z kola, utekla svým soupeřkám a vybudovala si náskok, který v cíli znamenal 20 sekund rozdílu před celým 26 členným startovním polem. Vedle zlaté medaile si navíc odnáší na závod vzpomínku v podobě dvou stehů na roztrženém koleni.