Listy regionů
2Čvn/140

Rob McBride na návštěvě u Hrubé lípy v Jedovnicích

Hrubá lípa v Jedovnicích přivítala v pátek 23. května pod svou korunou vzácnou návštěvu. S žáky zdejší ZŠ a jejich učiteli se zde setkal známý ochránce starých a památných stromů z Anglie Rob McBride.

Rob McBride pracoval v minulosti na mnoha projektech na záchranu starých stromů po celé Anglii. Úzce spolupracuje s rozhlasovou a televizní společností BBC při tvorbě pořadů o starých stromech. Sám o sobě říká, že je lovec stromů. Za posledních 10 let vyhledal a zpracoval, se svými spolupracovníky, do národní databáze chráněných stromů v Anglii, více jak 3.000 stromů. Pro představu je zajímavé porovnání s českou databází památných stromů, která obsahuje 5 766 stromů. S jedním ze svým nejlepších úlovků seznamoval děti ze ZŠ v Jedovnicích. Je jím dub starý 1200 let s obvodem kmene 13 metrů. Je tak větší jak známá Vejdova lípa u Pastvin, která má obvod „pouhých“ 12,5 m.

Rob McBride společně s dětmi změřil obvod Hrubé lípy. Protože je to ještě mladá a štíhlá dáma, tak bylo naměřeno 550 cm. Součástí setkání bylo vylosování čísla pod kterým se Hrubá lípa zúčastní letošního finále ankety „Strom roku“, která začne 15. června. Losem bylo přiděleno Hrubé lípě číslo 2, tedy stejné číslo, pod jakým se před dvěma roky účastnily této soutěže Novodvorské aleje z Moravského krasu.

Doufejme, že bude Hrubá lípa stejně úspěšná jako Novodvorská alej, která v roce 2012 anketu Strom roku s drtivou převahou vyhrála a probojovala se do evropského kola.

Jiří Židů

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky