Listy regionů
2Čvc/140

Dárci krve z Brťova-Jenče navštívili další památku UNESCO

„Šestý střípek do tuctu, aneb Skvost a perla jest, jedno z pohádkových měst“. Tento verš nás provázel dalším výletem za památkami UNESCO. Šestým cílem z dvanácti lokalit prestižního seznamu v ČR se v sobotu 31. května stala pohádková Telč. Prvním bodem programu byla vycházková trasa „Město a historie“, kde nám průvodkyně ukázala historické jádro, kostel sv. Jakuba, náměstí Zachariáše z Hradce s renesančními domy s podloubím, mariánským sloupem i radnicí. Poté jsme u Horní brány viděli baštu a hradby městského opevnění a vrátili se k zámku.

Zámek, dříve středověký hrad je známý z mnoha televizních pohádek a filmů. Na zběžnou prohlídku zámku a zahrady navazovala další klapka -„Telčí po stopách filmu“. V zámecké galerii byly vystaveny kostýmy a rekvizity z mnoha známých a oblíbených pohádek. Tady jsme se stali součástí reportáže České televize v Událostech v regionech vysílaných týž den. Poté jsme se rozešli k individuálnímu poznávání „Moravských Benátek“, abychom se později znovu sešli u zámku a pokračovali ke čtvrtému cíli - Muzeu techniky. Zde příchozí vítal legendární sovětský pásový traktor Stalinec a u vchodu dřevěné lyže -ski. Uvnitř je ke zhlédnutí množství starých bicyklů, motorek a automobilů domácí i zahraniční provenience. Jsou tu nejen vozy L&K, Praga a Tatra, ale také i Mercedes a Rolls Royce, nemluvě o konstrukcích značek již zaniklých. Ale to není vše. Expozice pokračují výstavou kočárků, staré spotřební techniky jako rádií, televizí, gramofonů, magneťáků, foťáků, kamen, praček, ledniček, hraček, nástrojů, nábytku i předmětů denní potřeby. Pozoruhodné je zubařské křeslo ze třicátých let minulého století.

Následoval přesun na vrch Oslednice, kde bývalo středověké popraviště. Dnes nedaleko stojí kovová rozhledna s vyhlídkovou plošinou ve výšce 31 metrů. Odtud je vidět Telč jako na dlani i kopce Javořické vrchoviny, mezi nimiž ční věž hradu Roštejna. Tam jsme zamířili. Tento půvabný hrad založili ve 14. století páni z Hradce na ochranu obchodních stezek. Za husitských válek byl dobyt, aby ho v druhé půli 16. věku nechal renesančně přestavět, stejně jako Telč, Zachariáš z Hradce na lovecký hrádek. Roku 1915 hrad vyhořel, chátral a v padesátých a šedesátých byl opraven a zpřístupněn veřejnosti. My jsme prohlédli černou kuchyni, vstupní sál, obrazárnu a Erbovní sál. V rohu této místnosti se nachází středověký záchod neboli prevét, staročesky výsernice. V dalších místnostech byly výrobky jihlavských cínařů, Hodovní síň, expozice selského bydlení s funkčním tkalcovským stavem, postelí pro dvě děti a dřeváky pro obra. V Botanickém sále mají namalované rostliny i vycpaniny zvířat. Následuje spojovací „strašidelná“ chodba, včetně permoníků, draka, plivníka a dalších bubáků. Příchozímu se uleví, až když zhlédne kapli a následně Velký ochoz s loveckými i pytláckými zbraněmi kudy dojde k věži. Ta je sedmiboká, 28 metrů vysoká s výhledem do okolí. Pod věží na hradním nádvoří jsme u pranýře pořídili společnou fotku.

Poté nás autobus převezl do vesnice Praskolesy. Mají tu památné lípy, z nichž ta větší, stará přes pět set let, má v dutině kmene dřevěnou zvoničku. Odpočinuli jsme si v Krahulčí, kde v restauraci „Na Kocandě“ byla společná, chutná a vydatná večeře. Zde také vedoucí zájezdu Radovan Chloupek vyhodnotil Velký pohádkový test pro opravdové znalce, který jsme vyplnili již cestou do Telče, a předal odměny. Nejlépe tento velice těžký test zvládly Marie a

Andrea Musilovy, o druhé a třetí se podělily sestry Jitka Dobiášová a Hana Matalová, a Hana a Tomáš Kuběnovi. Dvanáctý zájezd Bodáku - Brťovských dárců krve byl, stejně jako všechny předešlé, skvěle zorganizován a již se těšíme na další poznávání naší vlasti.

Jiří Vymětalík

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky