Listy regionů
8Srp/140

BOROVĚNKA A VELEN NA FESTIVALU MALÁ EVROPA V PRNJAVORU

V loňském roce podepsala města Boskovice a Prnjavor (Bosna a Hercegovina) společnou Dohodu o vzájemné spolupráci. Ve městě Prnjavor a blízkém okolí žije 18 národnostních menšin a právem se tak nazývá Malá Evropa.

Město Prnjavor pořádalo letos 5. Festival národnostních menšin Malá Evropa a jako účastníci byly pozvány i folklórní soubory Velen a Borověnka z partnerských Boskovic.

Ve čtvrtek v noci tak z Boskovic vyjelo 20 členů Velenu, 17 členů Borověnky a tři zástupci města jako oficiální delegace – MUDr. Jan Vlach (člen RM Boskovice), PaedDr. Oldřich Kovář (ředitel KZMB) a Ing. Jaroslav Parma (kooperátor zahraniční spolupráce). V pátek si všichni nejdříve prohlédli hlavní město Republiky srbské Banja Luku. Zde si v historickém amfiteátru vyzkoušely oba soubory choreografii společného vystoupení.

Odpoledne již celá delegace dorazila do Prnjavoru, kde byly soubory ubytovány v „Ukrajinském duchovním centru“ u pravoslavného kostela.

Sobotní program byl zpočátku odlišný pro oficiální delegaci a pro soubory. Velen i Borověnka měly dopoledne volno k prohlídce Prnjavoru a ke zhlédnutí divadelního impro divadla romské menšiny. Zde se také potkali se členy oficiální delegace, ale ty čekalo v pravé poledne přijetí u starosty města Prnjavor Siniše Gatariće, rozhovor pro media a potom návštěvy české menšiny v Maćine Brdu, italské menšiny v kostele, pravoslavného kostela Palčkovců a prohlídka Ukrinské vesnice.

Zástupci města se s oběma soubory opět potkaly u Památníku padlým, kde se shromáždili všichni účastníci večerního festivalu a hlavní ulicí procházelo defilé až na náměstí, kde byly stánky s ukázkami národních kuchyní a lidmi čekajícími na zahájení festivalu. Ten ve 20.00 hodin zahájil starosta města Siniša Gatarić a po souboru ukrajinské menšiny se představila Borověnka. Další vystoupení již bylo společné s Velenem a ten také dokončil zhruba půlhodinový blok vystoupení. Sympatické bylo také vystoupení dětského souboru české menšiny z Prnjavoru, který vystoupil s Českou besedou.

V neděli dopoledne navštívila celá delegace z Boskovic naše krajany ve vesnici Maćino Brdo a v jejich kulturním domě, který nazývají Česká beseda, nejdříve předal Jan Vlach a Oldřich Kovář dar města Boskovice našim krajanům – šamotová kamna od společnosti Bambas. Velen a Borověnka pak krajanům předvedli své umění a Borověnka pak učila děti z České besedy některé taneční prvky. Na závěr přátelského setkání byla pořízena historická fotografie české menšiny v Bosně a Hercegovině a zástupců města Boskovice z České republiky.

Návštěva obou souborů posílila vzájemnou soudržnost a přátelství obou měst – Boskovic a Prnjavoru.

Ing. Jaroslav Parma

Zdroj: Boskovice.cz

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky