Listy regionů
6Srp/140

KAREL VEJCHODSKÝ ZE SEBRANIC U BOSKOVIC ZAPŮJČIL PIVOVARU VELKÉ POPOVICE RARITNÍ PIVNÍ LAHEV Z ROKU 1910

Velkopopovičtí sládci vaří ve středočeském pivovaru Velké Popovice poctivé české pivo již od roku 1874. V rámci oslav 140. výročí se Kozel rozhodl obohatit svou návštěvnickou trasu o zatím nezveřejněné historické předměty připomínající minulost pivovaru a velkopopovického piva. Oslovil prostřednictvím sociálních sítí veřejnost a milovníci velkopopovického piva mu poslali téměř 700 artefaktů. Čtrnáct nejvýznamnějších předmětů je již vystaveno na výroční prohlídkové trase. Jedním z nich je i pan Karel Vejchodský z obce Sebranice u Boskovic. Do expozice pivovaru zapůjčil skleněnou lahev s emblémem Kozla z roku 1910.

“Vyzvali jsme fanoušky Kozla a také členy početné Kozlí rodinky, aby se stali součástí naší historie a zaslali nám historické předměty spojené se značkou. Během čtyř týdnů nám dorazilo neuvěřitelných 688 předmětů s Kozlí tématikou,“ říká k úspěšné výzvě marketingový manažer značky Velkopopovický Kozel Luděk Baumruk.

Fotografie historických předmětů nahráli jejich majitelé na web www.1874.kozel.cz. Ze všech přihlášených vybral obchodní sládek pivovaru Velké Popovice Vojtěch Homolka 30 nejvýznamnějších a posunul je do veřejného hlasování. Více než 16 000 hlasů určilo konečných 14 historických předmětů, které budou vystaveny na staré varně pivovaru v rámci výroční prohlídkové trasy až do června příštího roku. Jejich majitelé byli odměněni roční zásobou Velkopopovického Kozla a celoročním vstupem do pivovaru.

Návštěvníci si prohlédnou například lahev s plastickým vyobrazením Kozla z roku 1910 od Karla Vejchodského ze Sebranic u Boskovic. „Lahev jsem našel v domě mých rodičů ve staré zemědělské usedlosti postavené v roce 1670. Zřejmě pochází od obchodníka s velkopopovickým pivem z Tišnova, který na přelomu 18. a 19. století zavážel pivem moravské obce a města,“ říká hrdý majitel historického předmětu.

Tyto skleněné lahve s plastickým vyobrazením Kozla se vyráběly v dřevěných formách a pouze na zakázku. Každý vyrobený kus byl unikátní a byly na něm vidět nerovnosti a způsob lití skla. Do pivních lahví z tehdejší doby bylo zakázáno plnit jiné pivo než to, pro které byly určené. Lze si na nich přečíst nápisy „neprodejné“ nebo „majetek pivovaru“. Lahev z velkopopovického pivovaru patří k základům sbírky Karla Vejchodského.

Během letních prázdnin je prohlídková trasa velkopopovického pivovaru otevřená denně od 10 do 18 hodin. Navíc stále probíhají jubilejní prohlídky s potulným malířem. Lidé na ně mohou vyrazit každý den ve 13 a 15 hod. Na konci jubilejní prohlídky obdrží originální pivní minci, kterou si mohou ponechat na památku či si ji směnit za pivo Velkopopovický Kozel. Každý den je také otevřený Kozlí obchůdek v Návštěvnickém centru s dárky a suvenýry připravenými speciálně k 140. výročí.

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky