Listy regionů
6Srp/140

TRIKOLORA OPĚT VLAJE NAD DRAHANSKOU VRCHOVINOU

Už po čtyřiadvacáté v historii horských kol se u nás udělovaly tituly Mistra republiky a poprvé se tak letos stalo v Praze na trati okolo bikrosové trati v Řepích.

Okruh doslova namotaný na loukách a v proklestěných křovinách postrádal delší kopec, za to byl náročný co do krátkých technických sjezdů a prudkých výjezdů se spoustou střídajících se zatáček, kde musely ruce cyklistů brzdit a nohy znovu rozjíždět závodní bicykly z téměř nulové rychlosti opět do vysokého tempa. Značné nároky na fyzickou připravenost ještě okořenilo až 35 stupňové tropické vedro.

Samotný program mistrovství počítal se třemi dny a v každém z nich s jinou závodní disciplínou. V pátek 18. července otestovali celý okruh tříčlenné štafety, následující den patřil rychlému vyřazovacímu sprintu a v neděli následovala olympijská disciplína, okruhové cross country.

Pátek 18. Července 2014 – závod Štafet

Moravec team vyslal do štafet dvojici družstev. Především týmové jedničky, muž Tomáš Tlamka, kadetka Adéla Šafářová a junior Jiří Štěpaník, předvedli vynikající výkon. Jirka celou štafetu rozjížděl a v konkurenci dalších desíti jezdců přivezl na předávku osmou pozici, ve druhém kole se povětšinou potkali ženy a juniorky a mezi nimi dokázala Adéla předjet dvě soupeřky a tak předávala jako šestá Tomášovi. Ten třetí nejrychlejší jízdou ve svém okruhu v konkurenci elitních závodníků dotáhl ztrátu a pomohl tak k historicky nejlepšímu pátému místu družstev, kdy za bronzovou medailí v půlhodinovém závodu celkem ztratili 1 minutu a 46 sekund.

Druhá štafeta přišla vinou nemoci o Dominika Prudka. A tak tandem juniora Patrika Koláře se ženou Evou Zemánkovou doplnil další junior Lukáš Gregor. Svorně všichni tři zajeli ve svých úsecích desátá místa, což byl i jejich závěrečný výsledek.

Před startem nás požádali o zapůjčení jednoho závodníka známí z Hulína, jelikož nemohli postavit do závodu jezdce mladšího 15 let, nakonec tedy z jejich řad startoval pouze Adam Formánek, kterého jsme doplnili Věrou Nezvedovou a Janem Šmídou. Trio mladých kadetů nemohlo mít žádné výsledkové ambice, ale ostré tempo pro ně bylo dobrou přípravou na nedělní závod. Navíc s bonusem místního moderátora, který jejich průjezd vždy zmínil.

Sobota 19. července 2014 – závod XCE

Sobotní odpoledne přilákalo na start eliminačního sprintu celkem 195 jezdců, z nichž deset jelo v barvách Moravec teamu. Okruh pro tuto disciplínu byl v Praze zkrácen na absolutní minimum a tak ho jezdci absolvovali okolo jedné minuty.

Z úvodní kvalifikace, kdy jede každý sám za sebe v boji o postup s chronometrem, se podařilo postoupit do čtyřčlenných rozjížděk pouze trojici našich děvčat, žákyním Anně Zemánkové a Tereze Obořilové a kadetce Adéle Šafářové. Obě žákyně ve svých semifinálových jízdách nedosáhli na postup do finále a nakonec jim patřilo 5. místo u Anny a 6. u Terezy.

Cesta Adély vedla do vyřazovacích soubojů přes čtvrtou příčku z kvalifikace. V semifinále vyhrála a postupovala s absolutně nejrychlejším časem. Finálová jízda se vyvíjela pro boskovickou závodnici na jedničku, v posledním krátkém sjezdu nezvolila nejvýhodnější stopu a tak se zde před ní podařilo natlačit Petře Kozelské z BIKE2000 Ostrava. Následoval závěrečný výjezd a cílová rovinka, kde Adéla ještě zaútočila ve spurtu, aby nakonec prohrála o pouhých 10 setin sekundy, pro všechny diváky to byla nádherná podívaná a pro tým první mistrovská byť stříbrná medaile.

Neděle 20. července 2014 – závod XCO

Náročný program vygradoval v neděli 20. července. Většina závodníků za sebou měla minimálně jeden a mnozí oba předcházející závody. Přesto patří výsledky cyklistů z Moravec teamu při Mistrovství republiky k vůbec nejlepším, kdy se pět členů dokázalo dostat do první desítky, navíc se třemi medailemi.

První a kvůli propustnosti trati samostatně startovali žáci 11 až 14 let, zkrácený okruh totiž musel pojmout 58 startujících kluků, což znamenalo na startu sedm řad. Nejvýše postavený Tomáš Tlamka startoval jako 26. a v průběhu závodu se mu podařilo polepšit si o jednu příčku, hned za ním 26. přijel po dvou okruzích Matěj Mazánek, který naopak musel předjet třicítku svých konkurentů. Jako 31. byl v cíli Michal Šmída.
O vyrovnanosti výkonosti svědčí i to, že mezi těmito třemi jezdci byl rozdíl pouhých 19 sekund a na čelo závodu ztratili okolo tří minut.

Žákyně Tereza Obořilová a Anna Zemánková šly na start s daleko vyššími cíli. Tereza se v Českém poháru umísťuje v první desítce a Anna se do ní právě v Praze chtěla také probojovat. Stejný žákovský okruh i délka a dalších 32 soupeřek znamenalo splnění cíle i přání pro obě dvě. Tereza potvrdila svým 8. místem, že mezi českou špičku patří a Anna si dojela pro vysněné 10. místo.

V 9:45 startuji Experti, kategorie „studujících a pracujících mužů nad 19 let“. Tito amatéři ale musí pro svou závodní karieru rovněž absolvovat stovky a tisíce tréninkových kilometrů za rok a i když jedou oproti profíkům poloviční závod, zaslouží si jejich výkony i s ohledem na materiální a finanční zázemí podrobnější komentář.

Zvláště studující Tomáš Tlamka a pracující Petr Bořil v letošní sezóně obětovali přípravě spoustu volného času a je to na jejich výsledcích znát. Po výhře v Peci pod Sněžkou patřil Tomáš jednoznačně k favoritům a už od startu projížděl všemi čtyřmi okruhy jako první s 18 sekundovým náskokem na Petra, který se pohyboval po prvním okruhu na třetí pozici, pak ale zrychlil a zajížděl nejlepší časy mezi všemi startujícími. Už od druhého kola figuroval na stříbrném umístění, které mu tak zůstalo až do cíle. Ve finiši měl tak ztrátu 15 sekund na zlatého Tomáše. Ač se v této kategorii neudělují mistrovské tituly, je zlatá a stříbrná medaile výrazným úspěchem obou členů Moravec teamu v mistrovském závodě.

Útok na čelní příčky jsme sice mezi kadety očekávat nemohli, i když Dominik Prudek se svým 12. místem v průběžném pořadí Českého poháru mohl překvapit. Bohužel dva dny před mistrákem onemocněl. Čest týmu tak hájil jediný zástupce Jan Šmída, který si vyjel nejlepší letošní výsledek 38. místo.

Mezi juniory (17-18 let) má Moravec team trojici jezdců. Všichni tři měli za sebou starty v obou předcházejících dnech, což nemělo vliv především na nejlepšího z nich Jiřího Štěpaníka. V prvních kolech sice jezdil až za první dvacítkou, ale tradičně silný závěr a především desátý nejrychlejší čas v pátém ze šesti okruhů ho nakonec dostali na pro něj letos nejlepší 15. příčku. O jedno místečko si své výsledky z vrcholných závodu vylepšil i 24. Patrik Kolář. Lukáš Gregor pak projel cíle jako 32.

Netradičně čtyři kategorie dívek a žen startovali po poledni. Elitní ženy byly rozděleny ještě na ve světě obvyklou skupinu do 23 let a za těmito startovali juniorky a následně i kadetky.
Mezi ženami si Eva Zemánková vybrala smolný den v podobě přetrženého řetězu a byla tak jedinou, která z týmu neviděla cílovou pásku.

Kadetky 15 až 16 let jsou pro oddíl z Drahanské vrchoviny jedním z hlavních vrcholů republikových závodů, protože zde má Adélu Šafářovou, v letošním roce dosud neporaženou závodnici.

Ani těmto dívenkám pořadatelé neodpustili nejnáročnější místa trati, jakými byly třeba prudký sjezd přímo na strom přes kameny nebo umělý skokanský můstek, a to v každém ze tří kol. Závod ostře rozjeli ostravské bikerky, především mistryně ze sobotního sprintu Petra Kozelská a třetí Sofie Joannidu, které tak obklopily Adélu. Věčná rivalka Denisa Lukešová ze Stupna jela nezvykle až na čtvrtém místě ale v těsném kontaktu s vedoucí trojicí. To platilo do dvou třetin prvního okruhu, na jehož konci už Adéla jela na čele.
Druhé kolo ovšem znamenalo nástup Denisy, která přejela obě ostravské dívky a začala stahovat ztrátu na prvenství. Ve třetím okruhu, v místě, kde se trať vracela zpět do prostoru cíle a závodnice čekaly ještě technické pasáže na kilometrovém úseku, byl náskok Adély minimální a rozhodnout se tak muselo až v samotném závěru.
Naštěstí se nerozhodovalo ve spurtu jako při sobotním sprintu a Adéla Šafářová si se sedmi sekundami zisku přijela pro titul Mistryně České republiky. Druhá zástupkyně Moravec teamu více bojovala s technikou než soupeřkami, ale i přes to je její 16. místo v cíli letošním maximem.

Povinností ovšem milou je absolvování závodů v mistrovském dresu v barvách české trikolóry až do následujícího šampionátu. Adéle i všem ostatním tak budete moci pogratulovat a fandit i na některém z místních závodů Poháru Drahanské vrchoviny.

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky