Koncert Makabara v boskovické synagoze 13. září 2014

Minulou sobotu směřovali milovníci sborových písní do boskovické synagogy Maior, jež se nachází v židovské čtvrti na Traplově ulici. Zde si v jedinečné akustice skvostného interiéru mezi vzácnými výmalbami polských autorů mohli přiblížit židovskou kulturu.

13. září 2014 v 17 hodin se v těchto starobylých prostorách představilo trio mladých zpěvaček s kolekcí židovských písní, jež je velmi známé a světově uznávané, nesoucí jméno Makabara.

Vokální trio Makabara tvoří Marie Vostatková (1. soprán), Kateřina Uličná (2. soprán) a Barbora Janová (alt). Název je odvozen z počátečních slabik jmen zpěvaček. Trio Makabara vzniklo v roce 2004 na půdě konzervatoře Jana Deyla a Střední školy pro zrakově postižené v Praze, kterou všechny tři členky souboru úspěšně absolvovaly. V současné době se zabývá interpretací hebrejských a židovských písní, českých a moravských lidovek, spirituálů. V repertoáru mají též soudobou tvorbu, například velmi populárního Jiřího Pavlici. Trio nepohrdne ani přednesem moderní tvorby.

V roce 2007 trio Makabara slavilo úspěch vítězstvím v prestižní americké soutěži mladých hudebníků Young Soloist Awards a zazpívalo ve Washingtonu, Houstonu a dalších významných městech spojených států amerických. Tuto velmi úspěšnou uměleckou dráhu potvrdilo prvním místem na mezinárodním hudebním festivalu Květnová fantazie 2012.

Snimek003

V podmanivé atmosféře boskovické synagogy zazněly v podání tria hebrejské písně. Na přípravě koncertu se podílela Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých Blansko. Koncert byl součástí Dnů evropského dědictví.

Snimek002

Text a snímky: Mgr. Dagmar Hamalová – ředitelka Muzea Boskovicka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *