Mandala – vernisáž výstavy pastelů Mgr. Libuše Baďurové 21. září v Boskovicích

Zámecký skleník v Boskovicích je místem setkávání milovníků různých oborů umění. Konají se zde koncerty, přednášky, divadelní představení a též výstavy.

Jena taková byla otevřena vernisáží v neděli 21. září. Mgr. Libuše Baďurová – známá to výtvarnice představila novou kolekci svých pastelů s názvem Mandala.

Autorka vystavených děl přivítala místostarostku Boskovic Ing. Jaromíru Vítkovou (KDU-ČSL), svou třídní učitelku z dob studií Mgr. Jarmilu Klosovou, své dvě studentky a všechny návštěvníky. „Mandala je uskupení tvarů a barev do kruhu,“ vysvětlila pojem Libuše Baďurová. „Mandala ve svém kruhu přestavuje duchovní bytí člověka. Kruh je symbol dokonalosti a jistoty, je nekonečný. Má pozitivní náboj, regeneruje mysl.“

Poté převzal štafetu slova doc. RNDr. Alois Hynek, dlouholetý průvodce výstavami Mg. Libuše Baďurové. Pohovořil o filmových festivalech v nedalekém letním kině, zmínil své konferování s Miroslavem Konečným a PhDr. Františkem Šalé. Připomenul méně známou skutečnost, že v roce 1982 byl i zimní festival. Vyzdvihnul postavu tehdejšího ředitele kina Karla Kováře, jenž i v době totality dokázal zajišťovat západní filmy a přitáhnout tisíce diváků. Takovým byl například americký legendární muzikál Jerryho Hermana, libretisty a textaře Michaela Stewarta Hello, Dolly (1964). Tenkrát přišlo cca 4 500 diváků. Seděli všude. V uličkách, na stromech, před promítací plochou.

„Před vlastní projekcí se konala i hudební vystoupení,“ pokračoval doc. RNDr. Alois Hynek. „Zejména dechovka tehdejšího ředitele Lidové školy umění Františka Hlaváčka. Podařilo se mi prosadit i totalitnímu režimu nežádoucího Milana Huzlíka s jeho bigbítovou kapelou,“ pochlubil se.

RNDr. Alois Hynek pohovořil ještě o mnohých dnes i humorných situacích z festivalů. Tehdejším sovětském filmu, projevech, názorech předních představitelů kultury.

Všichni si pak s chutí zazpívali píseň Jiřího Suchého Honky tonky blues ze hry Semaforu Jonáš a tingl tangl (1962).

Mgr. Libuše Baďurová pak všechny pozvala k ochutnávce domácího pečiva především na prohlídku vystavených děl a ve volné chvíli doplnila: „Tématu Mandala se věnuji již potřetí. Inspiraci čerpám v jarní, podzimní přírodě a z krásy ženského těla. V každé výstavě mám kolem dvaceti kusů obrázků, příprava zabere tak tři měsíce, jeden výkres od čtyř do osmi hodin. Věnuji se i práci s mládeží, zúčastnila jsem se prázdninového Mezinárodního malířského semináře zde v Boskovicích. Děkuji Městu za jeho spolupořádání.“

Výstava Mandala Mgr. Libuše Baďurové bude k vidění na galerii Zámeckého skleníku do 10. října tohoto roku.

Luboš Sušil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *