Listy regionů
17Zář/140

Světový pohár- Letovice Cup 2014!

Na letišti Leteckého klubu Letovice se o víkendu 13.-14.9. konal Světový pohár raketových modelářů Letovice Cup 2014. Světový pohár-World Cup 2014 probíhá po celý rok ve všech zemích světa, kde se tomuto sportu věnují a chtějí pořádat tento šampionát, včetně USA. Na konci modelářské sezóny se určí vítěz Světového poháru s nejlepšími třemi výkony a obdrží tuto světovou trofej. Letos byl poprvé pověřen Raketomodelářský klub Letovice uspořádáním této soutěže.

Do Letovic přijelo téměř čtyřicet závodníků z pěti zemí, což je úspěch, protože dva týdny před tím se konalo Mistrovství světa v Bulharsku a závodníci byli „vyčerpáni“ po tomto klání.

Z ciziny přijeli Slovinci, Slováci, Rumunský reprezentant a kompletní tým Maďarska. Vedoucí rozhodčí FAI Jury byl Jože Čuden ze Slovinska a tým bodovačů vedl Start Lodge z Velké Británie.

IMG_6261

V sobotu ráno, po silném nočním dešti, proběhlo slavnostní zahájení na letišti LKL za přítomnosti starosty Města Letovice pana Vladimíra Stejskala a místostarosty pana Jiřího Palbuchty. Potom se rozběhly soutěže v jednotlivých kategoriích. Nejdříve se létal raketoplán 2,5 Ns. Bylo mokro, ale bezvětří. Zde vyhrála Janette Němcová z reprezentace Maďarska. Potom se létal vírník, to je model rakety, který se vrací brzděn rotorem, jako u vrtulníku. Tady se nejvíce dařilo Marjanu Jenkovi ze Slovinska a hladce zvítězil. Odpoledne přišla na řadu kategorie streamer, což je brzdící stuha „streamer“, na které se model vrací k zemi a měří se čas stejně jako u dvou předešlých kategoriích. Zvítězil opět Marjan Jenko ze Slovinska! Po skončení prvního soutěžního dne, byly předány poháry a diplomy vítězům.

V sobotu večer proběhla slavnostní večeře, kde pořadatelé poděkovali za dlouholetou dobrou spolupráci panu starostovi města Letovice panu Vladimíru Stejskalovi a panu Jiřímu Palbuchtovi, místostarostovi, který zároveň vede Letecký klub Letovice.

IMG_6161

V neděli ráno, opět po silném nočním dešti, bylo letiště už hodně pomáčené to však závodníky neodradilo a po opadnutí mlhy, byly zahájeny lety druhého dne. První se létal rádiem řízený raketoplán S8 EP s rozpětím asi jeden metr, který musí v časovém limitu přistát na přesně určený bod. Tady si nejlépe vedl Zbyněk Krámek z České republiky.

Poslední kategorií dne byla kategorie S7makety skutečných raketových nosičů, meteorologických raket a dalších, které nejprve proměřili a ohodnotili rozhočí-bodovači. Po tomto hodnocení musí provést závodník reálný let! Modely jsou to drahé a pracné, zhotovení modelu třístupňové nosné rakety ARIANE ve slušném provedení trvá přibližně půl roku! O to víc mrzí, když některá část fáze letu u třístupňového modelu selže.

IMG_6139

To se stalo domácímu Jardovi Štěpánkovi, který měl po dobrém bodování našlápnuto na první místo. Bohužel se mu u druhého stupně selhal motorek, neotevřel padák a model spadnul nebrzděný. Tím byl odsunut na druhé místo. Zvítězil Mikuláš Szabó z Maďarského týmu s modelem ARIANE 3. Bylo i několik havárií kdy byl model zcela zničen.

Soutěžní den skončil a posledním závodníkům byly rozdány ceny, které opět předávali mezinárodní rozhodčí a starosta města Letovice pan Vladimír Stejskal. Počasí si s pořadateli nepěkně pohrálo, v pátek lilo jako z konve, právě v době, kdy se připravovalo startoviště. V sobotu ráno vypadalo letiště jako rýžové pole. Naštěstí déšť ustal a celý den bylo bez deště.

IMG_5966

O to větší dík patří všem dobrovolným funkcionářům, pořadatelům a členům LKL Letovice, kteří upravovali promáčené cesty a zajistili veškerý komfort, aby závodníci mohli nerušeně soutěžit.

Poděkování patří také sponzorům, kteří nemalou měrou přispěli k tomu, aby se tato akce mohla konat. (Barvy laky Teluria s.r.o, Letovické strojírny s.r.o, firma MAT-EL. s.r.o, TISK & REKLAMY Letovice, ELPRUM s.r.o Letovice)

World Cup 2014

Světový pohár Letovice Cup 2014

Výsledky (první tři v kategorii):

S4A raketoplán 2,5 Ns:

1. Němcová Janette HUN 446 sec.

2.-3. Jenko Marjan SlO 462

2.-3. Krůta Václav CZE 462

S9A vírník 2,5 Ns

1. Jenko Marjan SLO 499sec

2. Krůta Václav CZE 493

3. Podaný Tomáš CZE 446

S6A streamer 2,5 Ns

1. Jenko Marjan SLO 325 sec.

2. Broný Pavel CZE 312

3. Krause Marian ROU 295

S8 EP raketoplán 40 Ns přesnost přistání

1. Krámek Zbyněk CZE 3966 bodů

2. Matuška Peter SVK 3957

3. Chalupa Jaromír CZE 3899

S7 makety (skutečných raket)

1. Szabó Mikuláš HUN 603 bodů

2. Štěpánek Jaroslav CZE 507

3. Greš Marián SVK 479

Kašpar Jiří

Předseda RMK Letovice

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky