Tiskárna Kryl za Anděla pro Kryla

Začátkem března letošního roku se blanenskou knihovnou nesly tóny písní legendárního Karla Kryla, doplněné povídáním o jeho – bohužel krátkém – životě. Kdo se besedy z projektu Cesty za poznáním zúčastnil, jistě si vzpomene, že byla zmíněna také Krylova spojitost s tiskárnou. Karel Kryl byl totiž synem a vnukem knihtiskaře. Tiskárnu spoluprovozovala Krylova rodina sice nevelkou, ale významnou.

Již od počátků existence knihtiskárny se oba majitelé zaměřili především na produkci krásných knih a bibliofilií. Aby však malá tiskárna přežila, musely být přijímány i běžné zakázky na nejrůznější pozvánky a reklamní tisky. První světová válka ale na tři a půl roku provoz knihtiskárny zastavila. Po jejím skončení zase nastávají pro knihtiskaře příznivější časy. Dostávají také první zakázky od velkých pražských nakladatelů. Objevují se zadavatelé noví – mezi známější patří především Jakub Deml nebo Josef Čapek.

Více jistě zajímavých informací o tom, jak tiskárna vznikla, fungovala a také proč skončila její činnost, si můžete přijít poslechnout 26. září 2014 do Městské knihovny Blansko. Přednášejícím bude pan Petr Oupor, který na vás bude čekat od 18 hodin v dětském oddělení knihovny.

Přednáška avizuje celostátní akci TÝDEN KNIHOVEN 2014, která proběhne v celé řadě knihoven České republiky, včetně blanenské, v době od 6. do 10. října 2014.

Mgr. Iveta Pernicová, DiS., Městská knihovna Blansko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *