Listy regionů
22Zář/140

Týmová práce Moravec teamu

Před sedmi lety se naposledy vydal český peloton horských cyklistů na Šumavu do horského střediska Zadov na Mistrovství republiky v olympijské disciplíně cross country, aby se sem vrátil v sobotu 13. září za posledním závodem série Českého poháru 2014.

Do mistrovského klání v červenci roku 2008 už zasahovali rovněž bikeři Moravec týmu v žácích pátý Radim Kovář a v ženách šestá Jana Bezdíčková. Mistryní republiky v elitě žen se pak stala Martina Němcová z Petrovic u Blanska.

Horská lokalita Zadova a nedalekého Churáňova i po letech nabízí náročné terény především svým profilem. Závod se startoval na místním lyžařském stadionu a jezdce čekal okruh dlouhý 4 kilometry s převýšením 199 metrů. Lesní pasáže s klouzajícími kořeny střídali sjezdy po loukách a sjezdovkách. Po první stoupání do jedné ze sjezdovek navazoval další kamenitý technický sjezd pod lanovkou, který byl zahájen efektním skokanským dvojákem. Z nejnižšího místa trati pak vysilujícím výjezdem přivedla trať závodníky nad stadion a dvojící klopených zatáček se všichni dostali těsně před cílovou bránu. Už tak technicky a fyzicky obtížnou trasu ještě „zpříjemnilo“ vrtkavé počasí mlhou s mrholením přecházejícím do deště a teplotou do 12° Celsia.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Jako první opět program zahájili žákovské kategorie na zkráceném 3,2 kilometrovém kole s převýšením 140 metrů. Přišly tak jen asi o polovinu sjezdů a výjezdů v části sjezdovek. Nejlépe z Moravců dojel 21. Tomáš Tlamka, což je jeho standardní výkon, který mu zajistil celkovou 24. pohárovou příčku a v ročníku 2002 první místo. Michal Šmída se v průběhu propadal a ve finiši to bylo až 48. místo, žádné body si tak nepřipsal a v poháru se zapsal na 50. místo. Jediným smolařem celého dne byl náš třetí žák Matěj Mazánek, který utrhl přehazovačku a ze závodu odstoupil po prvním ze tří kol, celkově skončil 48.

O poznání lépe si vedli žákyně Tereza Obořilová a Anna Zemánková. Tereza je ve svém ročníku 2002 nejlepší a páté místo absolutně dokázala i na Zadově už potřetí zopakovat a dokončila tak i celý pohár. Anna se ve druhém kole dostala před čtyři své soupeřky a v cíli uzavírala elitní desítku, což ji pomohlo k celkovému 12. místu.

Následující kategorie už absolvovali celý okruh a jako první vyráželi Muži Expert, což je pro nás záruka kvalitního výsledku. Platilo to i pro Zadov, kdy především Petr Bořil opět po pražském mistráku zazářil druhým místem a potvrdil svou celkovou bronzovou pozici.

Díky předchozím výsledkům jel Tomáš Tlamka na jistotu druhého pohárového muže a navíc po léčbě antibiotiky. Čtvrté místo v cíli se ztrátou téměř tří minut mu tuto příčku jistilo, ale vinou technického problému s lankem největšího favorita Jiřího Bartizala, který dojel až 13. se po součtu bodů ze všech závodů zrodil jeden z našich největších úspěchů. Tomáš o sedm bodů zvítězil v letošním Českém poháru.

Mezi 15 a 16 letými kadety máme dva reprezentanty, které výkonnostně dělí poměrně velká propast. O rok starší, technicky a fyzicky zdatnější Dominik Prudek zajel svůj nejlepší letošní závod a devátým místem si polepšil na celkovou 11. pohárovou příčku.

Jan Šmída je v kategorii nováčkem a neměl se závody Českého poháru žádné zkušenosti. Bohužel ani v jednom z pěti závodů nebodoval a zdobí ho tak „jen“, že bez ztráty kola vždy dorazil až do cíle.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Už před závody si svou porci smůly vybrali junioři Patrik Kolář a Lukáš Gregor, který vinou nemoci na Šumavu nejeli. Nebyli ovšem sami, pole juniorů bylo silně prořídlé a celkem startovalo devatenáct jezdců.

Jediným zástupcem týmu tak byl Jiří Štěpaník, který se vinou špatného startu ocitl v úvodu prvního z pěti okruhů až na posledním místě, ze kterého po prvním kole přeskočil své čtyři soupeře, aby nakonec projel cílem jako 13. Sice s ohledem na slabou konkurenci je tento výsledek jeho letošním maximem a pomohlo to jeho celkové 22. příčce. Patrik obsadil v Českém poháru 38. místo a Lukáš skončil 72. bez jediného získaného bodu.

Vycházející hvězdičkou se dá zcela bez pochyb nazvat kadetka Adéla Šafářová. Letošní sezóna pro ni znamená tři tituly Mistryně republiky, a to v cyklokrosu, silniční časovce a horských kolech. Zadovský závod jí tak mohl přinést ještě prvenství v celkovém pořadí, protože ani v jednom z předcházejících podniků nenašla přemožitelku.

Kadetky měly vypsaný závod na dva okruhy. Po startu se vinou jedné ze závodnic dostaly kadetky do pádu, kterému se ale Adéla vyhla, a ze stadionu tak odjížděla čtyřčlenná skupina Lukešová, Kozelská, Šafářová a Němka Doring. Na konci prvního kola už se závodnice rozdělily a s naší jela v kontaktu pouze Němka. Prvních několik stovek metrů ze závěrečných čtyř kilometrů ale Adéla zabrala a začala si budovat náskok, který měl v cíli hodnotu 20 sekund právě před německou Marií Doring a přes minutu na třetí Denisu Lukešovou. Na 17. místě projela cílem další naše závodnice Věra Nezvedová. Celkové prvenství Adély Šafářové tak bylo samozřejmostí a do bodové tabulky se každým svým startem zapsala i celkově 23. Věra Nezvedová.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Moravec team tak nevyšel naprázdno ani při finálovém klání a v soutěži týmů, které bodovali v letošním ročníku Českého poháru horských kol obsadil vynikající druhé místo mezi konkurencí 206 nejen domácích českých oddílů.

Biková sezóna pomalu končí a bude se překlápět do sezóny cyklokrosové. Na jejím konci ještě čeká domácí Pohár Drahanské vrchoviny 27. září v Boskovicích ve westernovém městečku.

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky