Listy regionů
2Říj/140

BÁJEČNÍ ŠAMPIÓNI Z KOL

...a nejmladší Ivo Koblasa se ani vedle Ježka neztrácí, časovku Kolem Strahova i poslední závod pelotonu vyhrál právě on

Se svojí skvělou sezónou se loučil o víkendu na pražském Strahově nejmladší z úspěšných členů české silničářské paralympijské reprezentace, cyklista brněnského Favoritu Ivo Koblasa. Obě jeho pražské vítězství, sobotní v časovce i suverénní nedělní s velkým náskokem v závodě jednotlivců, zaujala i našeho nejzkušenějšího a nejznámějšího paralympionika Jiřího Ježka.

Ač je Ježek po zranění na MS před pár týdny v nešťastném spurtu v Americe, a po náročné operaci, přijel za přáteli na Strahov, aby viděli ten zázrak, že už zase chodí. Začal s rehabilitací, protože cyklistická chuť reprezentovat i na Paralympiádě 2016 v Rio je Janeiro ho neopouští.

Ježkovi bude za dva týdny 40. Ale s mladíčkem, svěřencem trenérů Černohlávka a Petra z brněnského Favoritu, teď 21letým Koblasou, se potkal v reprezentaci už na Paralympiádě v Londýně 2012. Společně šlapali na velodromu v družstvu, galusky kole jen milimetry jeden od druhého. Nováček Koblasa měl být tehdy outsiderem, ale nebyl. Dojeli ke 4. příčce na světě! Byla z toho velká radost, ale i trocha zklamání: k medaili chybělo málo... To se nezapomíná, to je společný motiv k ještě lepší přípravě do Brazílie za dva roky.

Ježkova sbírka 6 zlatých cyklistických paralympijských medailí je nejbohatší na světě. Aspoň jednu takovou by chtěl v Riu ukořistit sympatický slovenský závodník Josef Metelka, který se po dopravní nehodě ve Velké Británii, kde pracoval, rozvzpomněl na své cyklistické mladé roky a vybavenou nejmodernější protézou, patřičně natrénován, začal letos "po saganovsku" prohánět nejužší světovou špičku.

Stejně jako Koblasa, tak i Metelka netají, že si velmi váží Ježkových rad do života i do sportu.

Cyklisté - paralympionici jsou dráhaři i silničáři současně. Příští rok bude rozhodující sezónou pro jejich kvalifikace pod 5 kruhů do Ria 2016. Přiznávají, že poté, co byl Ježkovi letos zjara před dráhařským MS v čase jeho závodnického soustředění doma vykraden sklad kol, s mnohasettisícovou škodou, je to i pro ně výstraha. Aby si své speciály  lépe chránili před nenechavci. Není každý zloděj takový, jako ten "překupník", který se před měsícem přišel udat, s tím, že u něho skončil speciální závodní bicykl, ukradený zloději jednomu z účastníků ostravského Memoriálu Jana Veselého... To statisícové kolo se ukázalo být v českém bazaru skutečně nápadným rizikem...

Po léčbě obrny hendikepovaný Koblasa se letos stal ve Favoritu Brno vlastně nejúspěšnějším silničářem a dráhařem i při srovnání se zcela zdravými muži. Ke kolům měl skvělý servis, hrdí na jeho výsledky jsou v meridě. Novou zbraní - posilou do příští sezóny na časovkářském stroji, pro disciplínu, ve které rozhodují sekundy, bude namontování elektronické přehazovačky. Částečně to eliminuje Ivův hendikep proti soupeřům - po onemocnění může účinně přehazovat, brzdit vlastně jen jednou rukou.

Bronzová medaile z dubnového MS z mexického velodromu ve sprintu, titul vicemistra světa v časovce jednotlivců na silnici z minulého měsíce z amerického Greenville, uhájené stříbro v seriálu seniorského Světového poháru 2014. To jsou skvělé výsledky jihomoravského cyklisty Ivo Koblasy. Ten teď ke svým posledním letošním kilometrům v terénu už jen tréninkově vyjíždí z domova v cyklisticky (i cykloturisticky) oblíbeném městečku Černá Hora. Krásné kopce Vysočiny má nalevo, napravo, šlape do nich rád. Ví, kam chce dojet...

DSC_0383

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky