Koncert v boskovické synagoze Maok a Mosskin 17. 10. 2014

Boskovická synagoga se v páteční podvečer 17. října rozezněla poněkud netradičními tóny. Své umění zde nejprve předvedl spoluautor hudby k velkofilmu Báthory Martin Maok Tesák (*1974).

Umělec pocházející z Bratislavy, nyní žijící na venkově vytváří hudební improvizace s etnickými a experimentálními prvky. Ve svých produkcích používá různé píšťaly a kytary, též spoustu elektronických efektů. Skladby v jeho podání znají v Dánsku, Norsku, Švédsku, USA, Rusku, Holandsku a Itálii.

Přezdívka Maok není nic mystického, pochází z dětství, kdy takto podepisoval své kresby.

Za okny synagogy se setmělo, jen občasné světlo reflektorů aut ozářilo starobylé stěny s bohatou výmalbou a poněkud oživilo ztemnělé kouty. Do toho mrkala barevná světélka efektových krabiček.

00009

Prostorem se nesly bohaté tony i známých lidovek v neobvyklém aranžmá, třeba „Dobrů noc, má milá“. Obecenstvo, jež tvořili převážně mladí lidé, se občas přidalo, mnozí se pohupovali do rytmu. Lidé seděli všude, na židlích, na přinesených dekách.

Maok asi po hodině přenechal prostor hostu z Rožnova pod Radhoštěm, jímž byla tříčlenná mezinárodní kapela Mosskin v obsazení: Chris Coleman / zpěv, španělská kytara, ukulele, xylofon, Eva Kudrnová / zpěv, housle a xylofon, Christoffer Strandh / bass, kytara, trumpeta. Toto seskupení mladých muzikantů interpretuje především americký folk a valašský folklór ve svém nezaměnitelném podání. I jejich vystoupení sklidilo bouřlivé ovace a museli přidávat.

00010

Téměř dvouhodinové hudební divadlo přineslo mnohým nezapomenutelný zážitek umocněný skvělou atmosférou spoře osvětlených starobylých prostor boskovické synagogy.

Luboš Sušil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *