Listy regionů
2Říj/140

Nedělní cesta za pokladem ve Skalici nad Svitavou

Ospalé nedělní odpoledne zalité slunečními paprsky. Na návsi před kostelem ve Skalici nad Svitavou kreslí křídou Martin Pozorský tajemný fialový kruh. „To je začátek trasy a současně první úkol,“ zamrkal lišácky a pokračoval ve značení.

Za chvíli se prostranství rozeznělo mnoha dětskými hlásky a další i s rodiči pomalu přicházely. O co jde?

V neděli 28. září oslavili tamní obyvatelé Den státnosti velmi pěkně připravenou vycházkou především pro děti.

K hloučku nedočkavých dětí promluvila Monika Pozorská: „Dnes si zahrajeme na lovce pokladů. Mějte oči otevřené a dobře se dívejte kolem sebe. Značky jsou na zemi, šipky ukazují směr cesty. Kolečko upozorňuje na úkol a fotografie přibližuje místo, ke kterému musíme společně dojít. První úkol na vás čeká přímo zde před kostelem.“

Děti se rozprchly a hledaly díly skládačky, jež je měl zavést k dalšímu stanovišti.

Štrůdl dětí a dospělých vyrazil kolem nádraží k továrním halám, pak husím pochodem úzkou cestou kolem potoka, pod železničním mostem, loukou podél trati k místní oboře. Po cestě drobotina trhala luční květy a za vydatné pomoci dospělých skládala herbář.

Před vstupem do oplocené obory Rovná, jež je v roce 2014 obnovena po dvou stoletích se děti seznámily s chovem daňků a muflonů, další tamní zvěří a že se mají v areálu chovat tiše.

Po cestě došlo i na boj s bandity, děti je měly pomyslně zahnat přesně mířeným házením kamenů na jejich papírové podobizny, pak lovily láhev se vzkazem z vody pomocí šikovně zamaskovaného provázku.

Strmé táhlé stoupání lesní cestou přivedlo výletníky k úkolu postavit domečky lesním skřítkům před nastávající zimou.

Z mezery mezi stromy se pomalu vynořila silueta loveckého zámečku. K němu se děti střídavě nechaly nést na vlastnoručně zhotovených nosítkách ze starého povlečení a posbíraných větví. Martin Pozorský jim vydatně pomohl a za chvíli se již celý průvod vydal cestou nahoru doprava kolem plotu k dalšímu stanovišti.

Zde se Martin Pozorský inspiroval svým působením ve Skautu a připravil dětem zajímavou ukázku odlévání zvířecích stop do sádry. Netradiční nápad, jenž se vidí jen zcela ojediněle a setkal se u dětí i dospělých s velkým zájmem.

Další cesta vedla loukou s nádherným výhledem do krajiny. Rozpoznali jsme část mikroregionu Svitava - vrch Habří, Chrudichromy, Svitávku s archeologickou lokalitou Hradisko a dle kostela jsme s jistotou určili Sebranice.

Pomalu se stmívalo, rychle do lesíka hledat poklad. A zde se projevila opět skvělá fantazie Martina Pozorského. Pytlík s bouchacími kuličkami a svítivými tyčinkami zavěsil vysoko mezi stromy. „Vytvořte skupinky po čtyřech a hledejte,“ zavelela Monika Pozorská a děti se rozprchly mezi stromy. Dlouho to netrvalo a po malé nápovědě se zadařilo. Po chvíli se jim povedlo najít i chytře zamaskovaný provázek, jímž vak spustily na zem. Radostné výskání se neslo lesíkem, do nastupujícího šera se rozzářily barevné tyčinky. Cestu k domovu po silnici do Skalice doprovázelo praskání kuliček.

Ale to ještě nikdo netušil, že na konci cesty čeká na všechny ještě jedna zasloužená odměna. Nastávající tmu prořízly plamínky a k obloze se vznesly čtyři lampióny štěstí. Nádherné divadlo umocnil rudý západ Slunce.

Skvělá nedělní akce pro děti se vydařila. Především díky Monice a Martinovi Pozorským a jejich dobrým nápadům. „Inspiraci jsme čerpali po známých, z dávných dob ze Skautu a něco málo na internetu,“ přiblížil Martin. „Příprava doma trvala asi šest hodin, v terénu dalších sedm. Nejnáročnější bylo odlévání stop ze sádry. „Příští rok akci uspořádáme znovu, podle ohlasu se dětem i dospělým líbila, dodala Monika a doplnila: „Rádi bychom přivítali děti jedenkrát za čtrnáct dní v kroužku tvoření a v polovině října uspořádáme Drakiádu.“

Luboš Sušil

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky