Anotace k výstavě Jaroslava Vaňka

Jaroslav Vaněk

(1914–1991)

řezbář, sochař, restaurátor

výstava 7. 12. 2014 – 1. 2. 2015

vernisáž 7. 12. v 15 hodin

arkáda Muzea Boskovicka, Hradní 1, Boskovice

Výstava je skromnou připomínkou osobnosti a díla Jaroslava Vaňka, rodáka z Lysic, jehož 100. výročí narození jsme si připomněli na jaře letošního roku.

Jaroslav Vaněk se podílel významnou měrou na obnově kulturních památek v Jihomoravském kraji, respektive v brněnské diecézi, neboť valná část byly památky sakrální – kostely minoritů, kapucínů a dominikánů v Brně, farní kostely v Řečkovicích, Židlochovicích, poutní kostel ve Křtinách a řadu dalších.

Je autorem řady soch pro kostely brněnské diecéze – v Řečkovicích, u kapucínů, v Kunštátě, Židlochovicích ad.; pro řadu kostelů po 2. vatikánském koncilu vytvořil obětní stoly a čtecími pultíky – Brno – minorité, Letovice ad. Je autorem křížové cesty ve farním kostele v Letovicích.

K nejznámějším jeho dílům bezesporu náležejí betlémy, bez kterých si většina Brňanů Vánoce nedokáže představit – Jaroslav Vaněk je autorem betlémů u minoritů, u kapucínů, v Komíně a v Králově Poli, v Rajhradě.

Poděkování za spolupráci náleží zejména rodině Jaroslava Vaňka, dědicům, a dále Konventu minoritů v Brně, Klášteru kapucínů v Brně, Benediktinskému opatství Rajhrad, Farním úřadům v Letovicích a Kunštátu.

Na realizaci výstavy finančně přispěl Jihomoravský kraj.

Muzeum otevřeno:

  • Út-Pá 9.00-17.00, So,Ne 13.00-17.00 (pro dobu vánočních svátků bude upřesněno)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *