Listy regionů
5Led/150

„ČTENÍ UŠIMA“

Bolí Vás po celém dnu oči, a přesto byste si rádi odpočinuly u čtení? Žehlíte a už Vás nebaví poslouchat rozhlas nebo televizi? Čeká Vás dlouhá cesta autem? Závidíte svým dětem, že jim jsou předčítány knihy? VYZKOUŠEJTE AUDIOKNIHY

A co je to audiokniha? Jde o nahrávku mluveného slova. Podle předlohy můžeme rozlišovat nezkrácenou audioknihu, kdy je kniha načtena přesně podle literární předlohy. Zkrácené audioknihy – kniha byla nějakým způsobem zkrácena a dramatizaci – v Česku díky historii a kvalitě rozhlasové dramatizace velice populární forma zpracování knihy.

Proč poslouchat audioknihy?

Audioknižní desatero:

1.Audioknihy šetří náš čas (jelikož se při nich můžeme oddávat nejrůznějším činnostem)

2.Audioknihy šetří naše oči (a tudíž chrání naše zdraví)

3.Audioknihy vylepšují naše vnímání, soustředění a pozornost

4.Audioknihy můžeme sdílet (můžeme je poslouchat s někým jiným zároveň)

5.Audioknihy se nám vejdou do kapsy (ve formátu MP3 na našem přehrávači)

6.Audioknihy nás vracejí do dětských let (kdy nám předčítali naši rodiče nebo kdy jsme si pouštěli gramofonové desky)

7.Audioknihy mohou poslouchat všichni (i nevidomí a negramotní)

8.Audioknihy můžeme poslouchat všude (v metru, v posteli, v autě, na zahradě, ve vlaku, v kuchyni či na toaletě…)

9.Audioknihy nám mohou přinést umělecký zážitek (či osvícení potmě)

10.Audioknihy jsou jediné knihy, které se čtou samy.

Zdroj: Audioknihy [online]. Publikováno 3.8.2010 [cit. 12.12.2014].Dostupné z: http://www.audioknihy.net/clanky/id/290/.

Chcete si vyzkoušet poslech audioknihy a nebo je již posloucháte a chcete si poslechnout něco nového? Hudební oddělení Městské knihovny Blansko se během roku zaměřilo na rozšíření fondu mluveného slova a nakoupilo cca 90 nových CD mluveného slova jak ve formátu audio CD, tak ve formátu MP3. Stačí si přijít vybrat do hudebního oddělení a na jeden týden si můžete půjčit CD domů.

A co jsme nakoupili?

Pro detektivkáře:

Jo Nesbo - Nemesis

V bankovní pobočce v centru Osla dostává vedoucí 25 vteřin na to, aby otevřel trezor, vybral z něj peníze a naházel je do připravené tašky. Limit o 6 vteřin překročí… Rozhlasová dramatizace čtvrtého případu detektiva Harryho Holea z roku 2013.

Klasika (nejen pro studenty):

Viktor Dyk – Krysař

Námět Krysaře pochází z Německa, kde opravdu podle báje osoba krysaře žila. Ten měl za úkol čistit město Hameln od škůdců v podobě krys. Obyvatelé města ho považují za méněcenného a zesměšňují ho, jemu je to však jedno až do té doby, než se zamiluje do vesničanky, která ho ubytuje ve svém domě. Krysař vyhání krysy hraním na svoji píšťalu, ale radní nejsou stále spokojeni, a tak mu nechtějí zaplatit. Tím autor poukázal nejen na zesměšňování funkcí a osob, podoby lásky, ale i na problémy té doby. Podle knižní předlohy vznikl film (2003) a muzikál (1996). Čte Vladislav Beneš.

Ostatní:

Jean Giono – Muž, který sázel stromy

Mistrovská povídka francouzského autora Jeana Giona z roku 1953. Stylově čisté a dějově jednoduché vyprávění o prostém, osaměle žijícím pastýři ovcí ve vyprahlé a vylidněné Provence, s nímž se v roce 1913 autor poprvé setkal a který tiše a bez nároků na vděk, den co den sázel v okolních kopcích stromy. Usoudil, že kraj bez stromů hyne a rozhodl se situaci napravit. Poslední setkání autora s tímto člověkem se v roce 1945 odehrálo v zalesněných kopcích, kam se se stromy vrátila voda, život a lidé. Povídka nezkrácená verze na 1 audio CD. Čte Marek Eben.

Dětské:

  • Roald Dahl – Danny, mistr světa
  • Dannyho hodný a laskavý tatínek má velké tajemství! Když Danny zjistí jaké, nejprve se trochu lekne, ale pak vymyslí odvážný a nebezpečný plán, jak tatínkovi pomoci…. Hrají: František Němec/vypravěč,
  • Karel Kratochvíl/Danny,
  • Ivan Gübel/otec,
  • Ilja Racek/doktor Spencer,
  • Josef Somr/Viktor Hazel,
  • Antonín Hardt/seržant

A spousta dalších čeká v hudebním oddělení Městské knihovny Blansko.

Bc. Ivana Filoušová, Městská knihovna Blansko

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky