Lidé v Blansku budou moci poprvé zaplatit za kávu básní. Stejně jako návštěvníci kaváren v Chicagu, Šanghaji nebo Londýně

Dát si v kavárně dobrou kávu, ale namísto peněz za ni zaplatit básní. Takovou možnost budou mít na první jarní den lidé v Blansku a dalších deseti místech v zemi. Jednadvacátý březen, který je zároveň i Světovým dnem poezie, je totiž pro více než 1100 kaváren, barů či restaurací ve 23 zemích světa časem, kdy se jejich zákazníci stávají básníky a jejich verše pak čtyřiadvacetihodinovou měnou. K akci, která navazuje na významnou vídeňskou kavárenskou kulturu, se české kavárny letos zapojují poprvé. Konkrétně v Blansku to je v kavárně Cafisco.

Podívejte se, jak loni akce probíhala například v Bukurešti:

 „Inspirovali jsme se duší vídeňské kavárenské kultury. Jejím základem a esencí je totiž poezie. Vědomě si najít čas, užít si chvilku a inspirovat se bylo jedinečnou filozofií umělců vídeňských kaváren, mezi které patřili například Franz Werfel, Stefan Zweig, Gustav Klimt, Robert Musil nebo Alfred Polgar,“ říká Václav Lednický, ředitel české pobočky Julius Meinl Coffee, která za akcí stojí.

Když si jeho kolegové pokládali otázku, co lidé dodnes hledají ve vídeňských kavárnách, jejichž historie byla dlouho spojená i s českými zeměmi, uvědomili si, že kromě zážitku ze speciální vídeňské pražené kávové směsi a způsobu, jakým je podávána, je to především inspirující atmosféra. „Někteří z nás nepotřebují mnoho na to, aby popustili uzdu fantazii, někteří zase potřebují silnější impuls. Rádi bychom díky této globální iniciativě alespoň trochu přispěli k našemu cíli – přivést postupně poezii zpět k životu,“ doplňuje.

K iniciativě nazvané Zaplať básní se v Česku letos poprvé přidávají kavárny z Prahy, Brna, Plzně, Mladé Boleslavi, Blanska, Svitav, Litomyšle, Kroměříže, Uherského Hradiště či Valašského Meziříčí. „Zákazníka, který si u nás v sobotu 21. března objedná kávu, naše obsluha upozorní, že může zaplatit vlastní básní. Pokud se tak rozhodne, dostane papír i tužku. Básně pak vystavíme, aby si je mohl každý přečíst,“ říká Ladislav Nováček, majitel blanenské kavárny Cafisco v Bezručově ulici. Všechny verše pak lidé najdou i na facebooku.

Kromě zdejších podniků se letos k akci připojí například kavárny a bary ve Vídni,  Londýně, Chicagu, Šanghaji či Dubaji. Šálek kávy Julius Meinl si denně vychutná na pět milionů lidí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *