Město Blansko se aktivně zapojuje do projektu ZmapujTo.cz

Od března 2015 se Město Blansko aktivně zapojilo do celorepublikového projektu ZmapujTo. cz. Jde o internetový projekt, jehož původním cílem bylo bojovat proti nelegálním skládkám odpadu v České republice a přispět tak k řešení této problematiky. Jako nejvýhodnější forma mapování skládek se už od prvopočátku jevilo zpřístupnění moderní, efektivní a široce rozšířené elektronické platformy pro jejich monitoring. Již první verze této internetové aplikace byla uživatelsky velmi jednoduchá. Skládku dokázal díky mobilním aplikacím velmi jednoduše a rychle nahlásit každý uživatel chytrého telefonu, další možností bylo nahlášení skládky prostřednictvím interaktivního webového formuláře.

Nová verze projektu však od roku 2014 obsahuje několik zásadních novinek. Nejdůležitější novinkou je možnost hlásit takto nejen černé skládky, ale i celou řadu jiný možných problémů a závad, na které v přírodě či ve městech a obcích občané narazí (poničený městský mobiliář, nepořádek v parcích, nefunkční veřejné osvětlení apod.). Tato nová verze ZmapujTo.cz tak neslouží jen občanům, nýbrž i městům, obcím a jiným institucím, které mají za úkol zabývat se právě takovými podněty občanů.

Webová stránka www.zmapujto.cz je včetně interaktivní mapy zpracována tak, aby práce s ní byla rychlá a intuitivní. Díky responsivnímu designu webu lze tuto aplikaci používat např. i přímo z tabletu či mobilního telefonu a zůstane přitom zachována jeho plnohodnotná funkčnost. Černou skládku nebo závadu, kterou občan na území města Blanska objeví, je třeba prostřednictvím mobilního telefonu vyfotografovat, pomocí aplikace následně označit polohu závady v mapě a vše odeslat s krátkým komentářem administrátorovi projektu ZmapujTo.cz, který zprávu následně obratem předává MěÚ Blansko – odboru komunální údržby. Upozornění na závady a skládky nacházející se na katastru jiných, např. sousedních obcí, zašle administrátor těmto obcím, pokud ovšem jsou v projektu přímo zapojeny.

Do projektu je aktuálně zapojeno 646 městských a obecních úřadů v ČR. Z větších měst a obcí na Blanensku a Boskovicku je Blansko zatím prvním, které služeb portálu aktivně využívá a jeho prostřednictvím komunikuje s občany. Občané mohou totiž díky portálu ZmapujTo.cz černé skládky a závady vzniklé na katastru města nejen hlásit, ale následně také kdykoliv sledovat jak, bylo s nahlášenou závadou ze strany MěÚ Blansko dále naloženo.

Věříme že tato nová elektronická služba zrychlí komunikaci mezi občany a městským úřadem ohledně běžných nedostatků komunálního charakteru, přispěje k jejich operativnějšímu a rychlejšímu odstraňování a v neposlední řadě k dalšímu zlepšení vzhledu našeho města.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *