Listy regionů
23Bře/150

Páté výročí smrti kardinála Tomáše Špidlíka SJ

Dne 16. dubna 2015 uplyne pět roků od úmrtí kardinála Tomáše Špidlíka.

Jen velmi krátce o významném rodákovi a čestném občanu města Boskovic:

Kardinál Špidlík byl nejvýznamnějším českým teologem žijícím v zahraničí. Narodil se 17. prosince 1919 v Boskovicích. V roce 1940 vstoupil do jezuitského noviciátu a kněžské svěcení přijal v holandském Maastrichtu 22. srpna 1949. Vyučoval na univerzitách v Římě. Zemřel 16. dubna 2010 v Římě.

Je považován za světově proslulého znalce spirituality křesťanského Východu, propagátora české kultury a duchovního otce. Papež Jan Pavel II. jej v roce 2003 jmenoval kardinálem pro jeho celoživotní úsilí ve studiu a praktické službě pro jednotu křesťanů. Je považován za starce a teologa nerozdělené církve. Jeho myšlenky a moudrost představila v desetidílném cyklu přednášek Krásné slovo otce Špidlíka, jež byl natočen v letech 1994 – 1995 Studiem Velehrad Olomouc pro Centrum Aletti. Jeho život a poslání v obrazech může objevit v mozaikách otce Marka I. Rupnika SJ každý návštěvník velehradské baziliky na sarkofágu za hlavním oltářem baziliky, kde odpočívá i tělo tohoto významného českého teologa.

Mši svatou k pátému výročí jeho smrti bude v sobotu 18. dubna 2015 v 9.00 hodin celebrovat pomocný biskup olomoucký Mons. Josef Hrdlička s ostatními kněžími ve velehradské bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Orel jednota Boskovice pro zájemce o účast na mši sv. připravuje poutní zájezd s odjezdem autobusu v 6.30 hod. z parkoviště u Zlaté Růže v Boskovicích. Další informace na mob. 606 836 349.

Orel jednota Boskovice Vás dále společně se ZUŠ v Boskovicích zvou na setkání a scénické čtení „Dětství Otce Špidlíka a jeho tvorba pro děti“, které se uskuteční v neděli 19.dubna od 15.00 v Muzeu Boskovicka, Hradní 1., Boskovice.

kardinal spidlik

Ing. Jaromíra Vítková

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky