Lásku k přírodě je třeba v dětech pěstovat od útlého věku

V Zahradnictví Petra Lebiše bylo hned od pondělního dopoledne 23. března 2015 živo. Se svými učitelkami Zuzanou Fajglovou a Bc. Marcelou Kostíkovou přišly děti z Mateřské školy Boskovice, pracoviště Lidická – třída Sluníčka.

Zde se jich ujala Jiřina Krejčířová, jež to hned na první pohled s dětmi umí: „Projdeme skleník, kde všechna naše práce začíná. V něm sázíme, kytičky jsou v teple a jak povyrostou, budou připraveny na vaše okna, balkóny a zahrádky. Potom se vrátíme sem na nádvoří, vyrobíte si cedulky, kytičku sami zasadíte a vezmete si ji domů, kde ji budete opečovávat. Za všechnu práci dostanete ještě i sladkou odměnu. Vypravíme se po zahradnictví? Sbor dětských hlásků odpověděl jóóóóó!!!

Ve skleníku mezi vzorně vyrovnanými stovkami květináčů se děti zábavnou formou seznámily s chodem zahradnictví. Paní Jiřina Krejčířová jim ukázala malé kouzlo s posouváním regálů, aby se mezi nimi dalo procházet. Jen toho nejmenšího musela paní učitelka celou cestu nést v náručí, aby něco viděl. Všem se nejvíce líbilo malé umělé jezírko s vodními rostlinami a třemi červenými rybičkami. Jen papoušek v kleci se jaksi nechtěl rozmluvit i když to prý umí. Asi byl nesvůj z tolika neznámých lidiček.

Po návratu na dvůr se přišel představit i majitel zahradnictví pan Lebiš, udělal si na památku pár snímků a děti se pustily do výroby ceduliček.

V průběhu pan Lebiš připomenul záměr zřídit školičku pro mladé zahradníky, kde se děti naučí základům pěstitelského řemesla. „Děti musí už od malička pracovat, je třeba je k tomu vhodně motivovat,“ dodal.

Nastal čas sázení jetelíčkových miminek, na něž se děti těšily nejvíc. Paní Jiřina Krejčířová všem trpělivě vysvětlila postup práce a dětem při tom vydatně pomohla.

Závěrem návštěvy dětí v zahradnictví se tamní šedivá plocha nádvoří rozzářila mnoha barvami. Barevné křídy v rukou dětí jen kmitaly a za chvíli bylo celé prostranství plné roztodivných obrazců, jaké může vymyslet jen dětská fantazie. Nechyběla autíčka, zvířátka i kytičky.

Sladkou odměnu převzala paní učitelka a dětem ji rozdala po návratu do školky. Stejně tak čerstvě nasázená miminka potom pan Lebiš dětem zavezl.

„Všem děkuji za návštěvu,“ rozloučila se Jiřina Krejčířová. „Věřím, že se vám zde líbilo a přijdete někdy třeba s rodiči.“

Pěstitelské činnosti jsou součástí výchovně vzdělávací práce s dětmi ve třídách i na školní zahradě, kterým se každoročně věnují. Věříme, že spolupráce s panem Lebišem prohloubí v dětech větší zájem o přírodu.

Je třeba dodat, že jde o experiment, kdy do pátku 27. března navštíví zahradnictví i další třídy MŠ pracoviště Lidická. „Pokud se vše osvědčí, asi v květnu přivítáme děti z dalších pracovišť MŠ a prvního stupně Základní školy v Boskovicích,“ upřesnil pan Lebiš po odchodu dětí.

Luboš Sušil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *