Svitávka v průběhu věků

Dne 14.4.2015 se senioři ČMOS Blansko společně vydali do městyse Svitávka. Přivítala nás malebná obec v rozšířeném údolí řeky Svitavy v úrodné oblasti Malé Hané. Prošli jsme se naučnou stezkou k přírodní dominantě na okraji obce – k homolovitému kopci Hradisko. Hradisko je spojeno s významnými archeologickými nálezy, které potvrdily nepřetržitý vývoj osídlení jeho návrší od pravěku až do pozdní doby hradištní. Navštívili jsme i významnou stavební památku, kostel sv. Jana Křitele z r. 1703. Prošli jsme se rozlehlým parkem a před námi se otevřel pohled na dvě významné secesní budovy zařazené do seznamu kulturních památek ČR – Velké Löw-Beerovy vily, současné sídlo Úřadu městyse Svitávka, a Malé Löw-Beerovy vily.

Chtěli bychom poděkovat panu starostovi Jaroslavu Zoubkovi za umožnění prohlídky Velké vily – secesního skvostu. Pan starosta nás také seznámil s projektem, na kterém se podílely skupiny MAS Boskovicko Plus a MAS Svitava. Součástí projektu je i kniha zachycující vývoj textilního průmyslu nejen ve Svitávce, ale i v Brněnci a v Brně. V rámci projektu byl natočen i film. Pan starosta nám film promítl a vyprávěl nám mnoho zajímavého o vzniku filmu, kdy se pro filmový záběr využila i jízda historického vlaku. Při natáčení také účinkovali svitávečtí ochotníci. Film v režii blanenského filmaře Břetislava Petra spojuje hrané scény s historickými skutečnostmi i s popisem obou secesních vil. Následně nás pan starosta seznámil se všemi opravami, kterými Velká vila prošla – od rekonstrukce velkého sálu, oprav dřevěných podlah, po opravu malého sálu, obnovu oken, opravu elektroinstalací a opravu skleníku. Na úpravu čeká i park v sousedství obou nádherných staveb. Na závěr jsme od pana starosti vyslechli jednu velkou pravdu, a to tu, že nebýt rodiny Löw-Beerů, byla by Svitávka dnes jen pouhou zemědělskou osadou. Textilka formovala život ve Svitávce, vyrostly rodinné domy, celé čtvrti, továrny i školy.

Za krásné zážitky svitáveckým i panu starostovi srdečně děkujeme.

Za ČMOS Blansko – sekce seniorů

Ludmila Kovářová a Eliška Pokorná

Foto: Jana Tomešová

Příspěvek byl publikován v rubrice Blansko se štítky , a jeho autorem je redakce. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *