Listy regionů
19Kvě/150

JEDOVNICKÁ ZÁKLADNÍ ŠKOLA VYJELA ZA „ HRANICE VŠEDNÍCH DNÍ“ – UČIT SE CIZÍ JAZYKY- V ZEMÍCH RODILÝCH MLUVČÍ

Základní škola Jedovnice podporuje již mnoho roků výuku cizích jazyků , nejen formou výuky dvou cizích jazyků od šesté třídy, ale především pravidelnými výjezdy žáků do anglicky a německy mluvících zemí. Také tento rok tomu nebylo jinak. V týdnu od 3. do 10. května jsme s našimi žáky vyjeli do Německa do naší partnerské obce Aschheim a do Severní Anglie.

SEVERNÍ ANGLIE + LAKE DISTRICT

Ve dnech 3. – 8. května 2015 se naše škola opět vydala do spojeného království. Po dvou letech jsme zavítali na sever Anglie, do městečka York a do jezerní oblasti Lake District.

První den jsme strávili v Yorku, kde je velkolepá katedrála York Minster, navštívili jsme muzeum Vikingů a také prošli místní čokoládovnu, kde jsme si každý vyrobili vlastní čokoládové lízátko.

Večer jsme zavítali do rodin, kde jsme strávili dvě noci. Taková zkušenost je k nezaplacení. Nahlédnout do způsobu života, bydlení, stravování angličanů a konverzovat v cizím jazyce byl opravdu zážitek. Všichni, i ti nejmladší obstáli na výbornou.

Další dva dny nás zradilo počasí. I přesto jsme vyrazili do přírody, která je na severu Anglie opravdu unikátní. Třetí den jsme se dostali až téměř k hranicím se Skotskem.

Poslední noc jsme dojeli do města Leicester, kde jsme přenocovali v hotelu. Ve čtvrtek ráno jsme vyrazili směr Londýn, kde nás čekal celý náročný den. Kromě známých památek, jako je London Eye, Parlament, Big Ben atd. jsme se svezli na nové lanovce přes řeku Temži.

Ve večerních hodinách jsme opustili Londýn a směřovali do města Doveru na trajekt. Ještě jsme zahlédli bílé doverské útesy a pak už jen tma a byli jsme opět na kontinentu. Přejezd přes Francii a Německo utekl rychle a my jsme byli opět doma.

VÝMĚNNÝ POBYT ŽÁKŮ ZŠ JEDOVNICE V ASCHHEIMU

Již po šestnácté navštívili žáci ZŠ Jedovnice partnerské město Aschheim. V letošním školním roce to však bylo poprvé na jaře, protože předtím se vždy tyto pobyty uskutečňovaly v měsíci říjnu. Tato změna se nám velmi líbila, neboť plánované akce mohly proběhnout dle programu, aniž bychom se obávali, že nevyjde počasí.

Tak se žáci šestých tříd a vybraní žáci sedmých tříd ( výběr proběhl podle úspěšnosti reprezentace školy), v počtu 41 vydali ve čtvrtek 7. května na cestu. Ve večerních hodinách jsme dojeli na místo, kde už na většinu našich žáků čekali hostitelské rodiny, které si je odvezli nebo odvedli domů. Část žáků byla také ubytována společně s učiteli na Gasthausu. Ráno jsme se všichni sešli a odešli jsme do základní školy. Zde žáci a učitelé ZŠ Jedovnice předvedli kulturní program, který si pro své aschheimské přátele připravili. Program obsahoval české a německé písničky, hru na hudební nástroje, zpěv a tanec. Největší úspěch měly samozřejmě německé písničky, při kterých se pobavili společně české i německé děti.

Poté jsme odjeli na okraj Aschheimu do „ realschule“, kde se konalo přátelské utkání ve fotbalu a florbalu. Obě utkání jsme jednoznačně vyhráli. V sousedním tenisovém klubu byl pro nás připraven oběd- typické bavorské – „ knedlo, vepřo, zelo“.

Sice s plnými žaludky, ale plni očekávání jsme se rychle přesunuli do největšího aquaparku střední Evropy - termálních lázní Erding- toboganového ráje všech dětí. Ani po třech hodinách neměli někteří dost všech těch vnitřních a venkovních skluzavek a tobogánů.

Večer se na zahradě Gasthausu do pozdních hodin konalo grilování pro asi 120 žáků, rodičů, učitelů a našich přátel.

Na sobotu byla plánována návštěva Skylineparku Allgau v Bad-Wőrishofenu, v případě deště na nás čekalo Deutschesmuseum v Mnichově. Naštěstí předpověď počasí byla vcelku optimistická. Děti tak strávili celý den na nejrůznějších atrakcích – většinou s hlavou obrácenou k zemi. Sice nás odpoledne zastihla prudká bouře, ale ani ta nezmírnila nadšení v našich očích. Celý nádherný sobotní den byl uzavřen „ pizzovou smrští“, kterou děti dostaly k večeři.

Po sobotním večeru s přáteli jsme se v neděli ráno rozloučili a odjeli plni zážitků zpět domů.

Naše výměnné pobytové zájezdy se mohou uskutečňovat především díky finanční podpoře Fondu česko-německé budoucnosti, za které velmi děkujeme a těšíme se na návštěvu hostitelských rodin z Aschheimu ve dnech 14. – 17. května.

vedení ZŠ Jedovnice

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky