Listy regionů
24Čvn/150

Přednášky Michaela Londesborougha na Gymnáziu Boskovice

Díky projektu „Podpora přírodovědného a technického vzdělávání na středních školách v Jihomoravském kraji“ jsme mohli na naší škole znovu uvítat Michaela Londesborougha. Jeho chemická show dokáže posluchače nejen bavit, ale i naučit jinému pohledu na vědu. Tajemství energie zaujme malé i velké posluchače. Využili jsme jeho přítomnosti, aby starším studentům přiblížil i svůj poslední výzkum, ve kterém byl velmi úspěšný. A když později na svém facebookovém profilu sdílel fotografie z akce s komentářem „Science popularizing at a brilliant school in wonderful Boskovice“ věříme, že u nás nebyl naposledy. Tady jsou pohledy dvou našich studentů Yevgena Ponomarenka ze septimy a Matyáše Tomana ze sekundy.

V úterý 2. 6. 2015 proběhla v aule gymnázia přednáška Mika Londensborougha. Pro vyšší ročníky byla hlavně určená první část týkající se jeho výzkumu látky s fluorescenčními vlastnostmi.

Hned v úvodu jsem byl příjemně překvapen, jelikož jsem zjistil, že přednáška proběhne v rodném jazyce přednášejícího. Jedné takové přednášky jsem se už zúčastnil a věděl jsem, jak Mike mluví česky. Jeho čeština je naprosto výborná (slovní zásobu by mu mohla závidět polovina Boskovic), měl však problémy se skloňováním, což mohlo v některých případech působit trošku vtipně.

Podařil se mu pozoruhodný objev a jak tomu u takových objevů bývá, stalo se tomu strašlivou náhodou. Sloučenina anti-B18H22 byla objevená už na počátku minulého století a ve své podstatě není ničím zajímavá. Když však jednoho krásného letního dne s touto látkou Mike pracoval, všiml si, že při průchodu slunečního svitu začíná nenápadně zářit. Jako správný vědec si položil otázku proč. Po delším zkoumání zjistil, že tuto skutečnost ještě nikdo před ním neobjevil, a tak se tím začal zabývat.

Michaelův výzkum se zabývá využitím této látky v laserové optice. Jeho objev však není jen tak obyčejný. Se svým týmem objevil celou SKUPINU látek, která se dá k těmto účelům použít. V optice se používají různé látky, jsou to látky organické, polymery atd. Toto je však látka anorganická, což je obrovské překvapení. U těchto látek se zkoumají dva aspekty a to účinnost využití vstupní a výstupní energie. Anti B18H22 má asi 10% účinnost, což je asi třetinová účinnost v porovnání s produkty, které jsou momentálně na trhu. Výhodou této substance je však to, že je velice stabilní, dokonce tak stabilní, že se vyrovná těm nejlepším (a hlavně neskutečně drahým) látkám.

Jeho přednáška však nebylo jen jednoduché vysvětlení faktů. Velice zajímavé byly i pokusy, které ukázal. S různými deriváty této látky vznikají jiné barvy výstupního záření (což je samozřejmě přirozená věc), mnohem zajímavější však byla skutečnost, že při použití látky BRICK (další Mikův vynález), nastává další jev: fosforescence. Hned po tom, co padla tato věta, šel Mike na podium a vytáhl obyčejně prkénko, až na to, že tak obyčejné nebylo. Při ozáření laserem zůstával na prkénku obrázek, který jsme na něj nakreslili na poměrně dlouhou dobu.

Myslím si, že přednáška byla velice přínosná pro všechny žáky naší školy. Mike je skvělý člověk a umí vědu podat tak, že to i obyčejného studenta zajímá a opravdu to bylo vidět (nikdo nebyl na

facebooku a ani nesnapoval, což je v dnešní době celkem překvapení). Je skvělým příkladem toho, čím bychom mohli být v naší budoucí kariéře a skutečně nám zpestřil školu.

Yevgen Ponomarenko

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky