Listy regionů
16Čvn/150

RYCHLOBRUSLENÍ PODLE NOVÁKA A SÁBLÍKOVÉ VSADILO NA VŠESTRANNOST: A NOVÝ BLANENSKÝ ODDÍL ASK PŘIVÁŽÍ Z LETNÍHO ŠAMPIONÁTU ZE ŽĎÁRU POVZBUDIVÁ 2. – 8. MÍSTA

Těsně pod stupni medailistů, na 4. místě skončila na otevřeném Letním šampionátu rychlobruslařů ČSR, při debutu nového oddílu ASK Blansko – oddílu ASK SPEEDSKATING Moravský kras – jeho 12letá závodnice Martina Lusková. Potřebovala k tomu za více než 30stupňového víkendového vedra zajet na kolečkových bruslích na asfaltovém oválu ve Žďáru nad Sázavou jak se patří časy na distancích 500 m a 1500 m. Vteřiny převedené na body pak určovaly konečné pořadí ve dvojboji.

Kromě vrstevníků Martiny z České republiky, Polska a Slovenska soutěžily i všechny ostatní výkonnostní kategorie. Do obcí na Blanensko, odkud pochází mládež, která se od minulé zimy za asistence rodičů vrhla do tréninku sportů naší 5násobné olympijské vítězky Martiny Sáblíkové (rychlobruslení, in-line bruslení, cyklistika a zdravá všestrannost), tak z víkendových bojů na 333 m dlouhé dráze putují i 6. místa Petry Zhořové (2004), Matěje Semeniuka (2003), sedmé Lukáše Svobody (2003), osmé příčky Nikol Doškové (2005) a Lukáše Kašparce (2002).

Kategorie Martiny Luskové (12 – 13 let) byla nejmladší, v níž se soutěžilo jak o Pohár olympijských nadějí - Visegrad Cup, tak v letním mistrovství ČR. Mladší zápolili o Visegrad Cup a v Přeboru ČR. Takže se z premiéry do Blanska stěhuje i první medaile: stříbrná, a o ni se zasloužil na distancích 200 a 500 m další žák ZŠ ze Sloupu, za týden desetiletý Martin Luska.

Na mítinku obhájila mistrovským způsobem letní rychlobruslařské zlato ve víceboji na 1500 m + 5000 m Martina Sáblíková (28) před Nikol Zdráhalovou (19) a valtickou Eliškou Dřímalovou (20, všechny NowiS TEAM-Centrum sportu šéftrenéra Petra Nováka).

Blanenští měli během neděle rozbitý stan v sousedství olympijské vítězky, mohli se tak lecčemu přiučit zblízka. Včetně rozcvičení, které trvá mnohem déle než její závodní vystoupení. A protože klub ASK SPEEDSKATING Moravský kras je klubem orientovaným výhradně na školní mládež z Blanenska a Boskovicka, a reprezentační kouč Petr Novák má nad ním od samého zrodu patronát, mohli tito začínající sportovci přijet na Vysočinu, na trénink po boku Novákova NowiS TEAMu, už v předstihu. Dokonce opakovaně. A to je škola, jakou nerozdává v českém sportu takhle velkoryse žádná jiná reprezentace… Naše 13násobná světová šampiónka, když nyní viděla ve Žďáru chuď děvčat a kluků závodit v jejích stopách, přidala pořadatelům ze své peněženky tak, aby se i ti mladí na pódiu mohli radovat nejen z medaile a diplomu, ale i z obálky se stokorunou, dvěma, třemi… A protože přidala i podepsané fotografie, byl to zážitkový šampionát…

Nesporně i pro trenéra Sáblíkové Petra Nováka: se „svou“ blanenskou mládeží se rád vyfotil… A přijal i gratulace, o víkendu mu bylo 67.

Novák se s dětmi ASK SPEEDSKATING Moravský kras jen nefotí. Zapůjčil jim i dresy - po Martině a spol. I to byla pomoc, navíc motivující.

Ale hlavně: všechny pokročilejší z družstva si už vzal do parády během tréninků také individuálně. Ukazuje držení nohou, práci rukou, záda... Chce, aby byl klub pro mládež z Blanska a okolí dobře nastaven a držel se metodiky reprezentace. Vyplatí se to, může pak snáz nejpilnější z talentů povolávat i do reprezentace.

Také proto budou tréninky a kempy se sportovní náplní pro tyto děti i další zájemce probíhat v Blansku po celé prázdniny. Na kole, na inlajnkách, a už i na ledových bruslích. Bude se i plavat, běhat, cvičit, chodit na tůry atd. Zdravě všestranně. „Pamatuji se,“ rád vzpomíná vyhlášený Trenér roku v ČR Petr Novák, „že mým nejzábavnějším tréninkem v dětství bylo vylézt na strom, rozhoupat ho a skočit z něho na druhý…“

foto speed skating coach Petr Novák celebrated 67 with new childern by summer Czech Champ asphalt oval 333m Žďár nad Sázavou 20150607 fml-800

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky