Skautský závod zná vítěze. Kraj budou reprezentovat Jedovnice a Křtiny

Krajské kolo Svojsíkova závodu zná své vítěze. O víkendu 5. -7. června si nejlépe vedly chlapecká družina Vlci ze Křtin a dívčí hlídka Pocem a zopakuj to z Jedovnic.

„Ze stanovišť nám nejvíce dala zabrat Zdravověda. Jednalo se o simulaci autonehody a záleželo na detailech – jestli jsme zatáhli ruční brzdu, jestli jsme si nasadili vesty nebo dali výstražný trojúhelník,“ popsal své zážitky Jan Drápela ze křtinské družiny. Podle Zdeny Klinkovské, která je členkou vítězné dívčí skupiny z Jedovnic, bylo nejhorší stanoviště Krizová situace. „Za 10 minut jsme měly splnit různé úkoly, jako vypočítat rovnici nebo poskládat puzzle. To vše v prostředí věznice za děsného křiku, blikajícího červeného světla, jednoduše pod vlivem stresu. Pořád ale nemůžu uvěřit našemu vítězství,“ uvedla Klinkovská.

Vedoucí závodu Boris Láník si průběh celého závodního víkendu pochvaloval. „Na soutěžních hlídkách bylo vidět, že si závod užívají. I z tohoto důvodu hodnotím krajské kolo jako zdařilé. Hlídky šly do závodu naplno. Atmosféra byla soutěžní, všichni chtěli ukázat to nejlepší, co se v průběhu roku naučili, vše ale v duchu fair play.“

Svojsíkův závod, pojmenovaný po zakladateli československého skautingu, je soutěží mezi skautskými družinami ve skautské praxi, ale také dovednostech všedního dne. Kromě dříve zmíněné zdravovědy, kde měli soutěžící správně ošetřit řidiče v bezvědomí, spolujezdce v šoku a se střepem v ruce a třetího účastníka nehody, ztraceného v lese a s vyvrtnutým kotníkem, řešili soutěžící také „klasické“ úkoly, jako například orientace v mapě pomocí buzoly. Další stanoviště byla zaměřená také například na spolupráci ve skupině nebo hledání informací.

Z krajského klání, kde se utkalo takřka 40 soutěžních hlídek z celého Jihomoravského kraje, postupuje nejlepší chlapecká a dívčí skupina do celostátního kola, které bude v září hostit Příbor.

Text: Michal Rapco

Foto: Michal Rapco, Michal Poláček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *