Boskovice 2015 – festival pro židovskou čtvrť

Už zítra v jihomoravských Boskovicích začne 23. ročník festivalu s podtitulem „pro židovskou čtvrť“. Čtyřdenní přehlídka koncertů, představení, promítání i čtení oživí celé město a jeho unikátní památky: židovskou čtvrť a synagogu, hrad, zámek, zámecký skleník, farskou zahradu, amfiteátr letního kina nebo panský dvůr.

Čtvrteční program začne už v 9.30 filmovými projekcemi v kině Panorama. Hned prvním snímkem bude vítězný film Ceny Pavla Kouteckého 2015, dokument Jany Ševčíkové Opři žebřík o nebe. Následovat bude série studentských filmů z Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku, islandsko-německé drama O koních a lidech nebo první část profilu scenáristy Jana Křižana, tragikomický snímek Horký vzduch s úvodním komentářem Dr. Pavla Taussiga.

Vernisáž festivalových výstav hosté mohou navštívit v 16.00 v Muzeu Boskovicka. Tam budou k vidění expozice Petra Nikla a Viktora Freša, k letošní koncepci promluví kurátorka Helena Musilová a zahraje maďarské experimetální Bujdosó Trio. Další výstavy budou v Panském dvoře (Česko-Německo – fotografický projekt studentů Katedry fotografie FAMU vedený Jaroslavem Bártou), v synagoze (textilní koláže Ivy Vodrážkové), v kině Panorama (výstava Popmusea Jirousovy děti aneb Český hudební underground 70. a 80. let v obrázcích) a v Obecním židovském domě (Naděje – dokumentace holokaustu).

Na vernisáž naváže v 17.00 oficiální zahájení v zámeckém skleníku. Letošního zahajovacího vystoupení se ujmou maďarští Dina Trio Band. Kapela oživuje starobylé sefardské melodie prostřednictvím křišťálově čistého hlasu zpěvačky Diny, citlivé a emocionální kytarové hry Dávida Lamma a archaizujícího tónu flétny Balázse Donga Szokolaye.

Čtvrteční večer bude od 20.00 ve skleníku patřit především blues. „Letos se program boskovického ‚malého‘ Blues Alive podařilo pokrýt ideově podobně, jako se snažíme stavět každý podzim soupisku ‚velkého‘ šumperského Blues Alive. Hrají tu mladí nadějní nováčci na domácí scéně, brněnští The Weathermakers, i zkušený domácí harcovník, fenomenální kytarista Lukáš Martinek se svou kapelou Private Earthquake. Ze země, která je v podstatě z bluesového hlediska „exotická“, tedy z Francie, přijede dvojice Dirty Deep. A o mezinárodním pražském česko-americkém kvasu na závěr večera přesvědčí bluesrockeři Kowacz Stephens Band,“ říká o programové nabídce dramaturg boskovického i šumperského Blues Alive Ondřej Bezr.

V městské Sokolovně mohou návštěvníci od 20.00 zhlédnout také první divadlo. Boskovický soubor NABOSO tentokrát představí inscenaci Jáchym Topol – Uvařeno, se kterou zvítězilo na celostátní přehlídce amatérského činoherního divadla ve Volyni.

O hudební program se postará i scéna kavárny Potrvá. Už od 18.00 se na palouku před hradem rozezní ambientní elektronika v podání projektů Obelisk of Light a Sítě, prokládaná svéráznými písničkáři Kolektivní Halucinace a Johannes Benz.

Kompletní program na: http://boskovice-festival.cz/program

VSTUPENKY NA MÍSTĚ:

Permanentka na 4 dny (platí v letním kině, na hradě, v zámeckém skleníku, v panském dvoře, v muzeu, v kině Panorama a ve farské zahradě):

  • základní: 650 Kč
  • studentská: 550 Kč / pro držitele karet ISIC, ALIVE, IYTC, ITIC
  • pro členy Unijazzu: 250 Kč
  • držitelé karet ZTP a držitelé karet ZTP/P + doprovod: 250 Kč
  • Filmová permanentka: 150 Kč (platí na všechny filmy v kině Panorama i v letním kině)

Vstupenky na jednotlivé akce od 20 do 290 Kč

Děti do 12 let v doprovodu rodičů zdarma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *