Listy regionů
16Čvc/150

Mimořádná regionální publikace v blanenské knihovně

Do fondu regionální literatury Městské knihovny Blansko přibyla v těchto dnech zajímavá dvoudílná kniha pana Josefa Vyláška „635 let obce Těchov“.

Autor rok a půl hledal, sbíral a především ověřoval informace ze společenského, kulturního, sportovního a občanského života Těchova (dnes integrovaná část města Blanska).

Podařilo se mu vytvořit publikaci výraznou, dokonale tiskařsky provedenou, jazykově čistou, plnou událostí a osobností, které odvál čas. Má pevnou vazbu, kvalitní papír, mnoho dobových fotografií, které se dočkaly datace a popisu. Stručně a bez zbytečného sentimentu jako správný kronikář zachytil stěžejní těchovské události. Forma jde ruku v ruce s obsahem.

Začal vůbec první zmínkou o obci z roku 1379, popsal strukturu a život obyvatel, významné budovy, spolkovou činnost, založení dvou knihoven (na Těchově hasičské a na Obůrce obecní), čestné občany, založení Sokola, činnost ochotnického divadla, založení dobrovolného sboru hasičů, rozvoj zemědělství. Oba díly kronikářsky pojaté publikace mapují dějiny do roku 1986.

Autor této mimořádné knihy si s pokorou k dějinám přisoudil roli „přepisovače“. Patří mu veliké uznání a obdiv za trpělivost, objektivitu a snahu neokázale seznámit nejen obyvatele Těchova, ale všechny zájemce s událostmi a osobnostmi, které byly pro toto místo významné a posouvaly jeho vývoj kupředu.

Kniha vyšla za podpory města Blanska a je dobře, že právě ve výročním roce povýšení Blanska na město.

Čtenáři ji najdou ve fondu Městské knihovny Blansko.

Lenka Čepová, Městská knihovna Blansko

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky