Mimořádná regionální publikace v blanenské knihovně

Do fondu regionální literatury Městské knihovny Blansko přibyla v těchto dnech zajímavá dvoudílná kniha pana Josefa Vyláška „635 let obce Těchov“.

Autor rok a půl hledal, sbíral a především ověřoval informace ze společenského, kulturního, sportovního a občanského života Těchova (dnes integrovaná část města Blanska).

Podařilo se mu vytvořit publikaci výraznou, dokonale tiskařsky provedenou, jazykově čistou, plnou událostí a osobností, které odvál čas. Má pevnou vazbu, kvalitní papír, mnoho dobových fotografií, které se dočkaly datace a popisu. Stručně a bez zbytečného sentimentu jako správný kronikář zachytil stěžejní těchovské události. Forma jde ruku v ruce s obsahem.

Začal vůbec první zmínkou o obci z roku 1379, popsal strukturu a život obyvatel, významné budovy, spolkovou činnost, založení dvou knihoven (na Těchově hasičské a na Obůrce obecní), čestné občany, založení Sokola, činnost ochotnického divadla, založení dobrovolného sboru hasičů, rozvoj zemědělství. Oba díly kronikářsky pojaté publikace mapují dějiny do roku 1986.

Autor této mimořádné knihy si s pokorou k dějinám přisoudil roli „přepisovače“. Patří mu veliké uznání a obdiv za trpělivost, objektivitu a snahu neokázale seznámit nejen obyvatele Těchova, ale všechny zájemce s událostmi a osobnostmi, které byly pro toto místo významné a posouvaly jeho vývoj kupředu.

Kniha vyšla za podpory města Blanska a je dobře, že právě ve výročním roce povýšení Blanska na město.

Čtenáři ji najdou ve fondu Městské knihovny Blansko.

Lenka Čepová, Městská knihovna Blansko

Příspěvek byl publikován v rubrice Blansko se štítky , , a jeho autorem je redakce. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *