Listy regionů
5Srp/150

Novák poslal do Blanska rychlobruslařského experta ISU: předvede mládeži ukázkové tréninky na ledu

O tom, že to s rychlobruslením na jihu Moravy a přípravou zdejších mladých rychlobruslařů myslí čs. reprezentační trenér Petr Novák vážně, svědčí nejen jeho nedávná jednání v Brně, ale nejnověji i to, že na pomoc nejmladšímu z nově pod jeho patronátem vzníklých rychlobruslařských klubů, ASK SPEEDSKATING Moravský kras, dnes posílá za mládeží na led do Blanska posilu. Svého mnohaletého  konzultanta a přítele, polského rodáka Marka Stanucha.

Tento přední spolupracovník Mezinárodní bruslařské unie (ISU) je uznávaným expertem na mládež. A je mj. šéfem pravidelných každoročních evropských kempů rychlobruslařské mládeže, které v minulosti pomáhaly vyrůst i Novákově pozdější 6násobné juniorské světové šampiónce Karolíně Erbanové. Nebo i letos šesté na juniorském MS Brňance Sáře Pavlíčkové. A také hochům v nové české juniorské reprezentaci z Brna - Jakubu Kopřivovi a Sebastienu Briešťanskému.

Dnešní expert Stanuch se výrazně zapsal i v olympijské historii. Byl při ZOH 1994 v Lillehammeru trenérem zlaté (na 1500 m) a stříbrné (na 3 km) rakouské reprezentantky Emese Hunyadyové. Stanuch s Hunyadyovou tehdy dokázali z pozice outsiderů zaskočit celou světovou špičku. A podobně se to daří od roku 2006 i Petru Novákovi s Martinou Sáblíkovou... S rychlobruslařkou Hunyadyovou se na vrcholu její kariéry pokoušel Stanuch probít na OH i v cyklistice. Za půldruhého měsíce se o totéž na cyklistickém MS v USA pokusí Novák se Sáblíkovou...

Zatímco Petr Novák zamířil včera s českou reprezentací na vysokohorskou přípravu do zahraničí, jeho přítel Stanuch dnes a zítra povede tréninky mladých začínajících blanenských. Jinde v zahraničí draze placený expert, tentokrát za odměnu v podobě vstupenky na prohlídku nejkrásnějších jeskyní Moravského krasu. Tu ovšem není snadné sehnat, protože průvodci z Punkevních jeskyní hlásí denně: Vyprodáno... 

Ještě před rokem byl Marek Stanuch koordinátorem rakouského rychlobruslení na dlouhé i na krátké dráze. A že sousedé v Rakousku, dosud spíše silní na sněhu, zabrali i na ledu a jdou pořádně nahoru, o tom svědčí mj. letošní tituly a další úspěchy ledové juniorské mistryně světa, jejich 20leté sprinterky Vanessy Bittnerové, která už dokázala porazit i naši Karolínu Erbanovou.

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky