Listy regionů
23Zář/150

Boskovice navštívila rodina Morris – Reich, rodina posledního boskovického rabína

Ve dnech 6. – 10. září  2015 zavítala do Boskovic paní Eva Morris, dcera posledního boskovického rabína. Paní Eva Morris přijela společně se svým synem Amosem Reichem a vnučkami Abigail a Yael.

V pondělí 7.9. se rodina Morris setkala s představiteli města, hosty přijaly společně starostka města Hana Nedomová a místostarostka Jaromíra Vítková. Hosté obdrželi také pamětní list s vyobrazením židovské čtvrti, který nakreslila výtvarnice Jana Bayerová. V tento den si hosté prohlédli židovskou čtvrť, kdy velice pozitivně hodnotili celkový vzhled této části města i rozšíření nabídky pro návštěvníky. Zaujala je také výstava projektu Naděje a expozice o židovských čtvrtích v ČR v židovském obecním domě.

Další den proběhla aktivní prohlídka židovské čtvrti připravená studenty místní střední pedagogické školy. Netradiční prohlídka oživila domy a ulice židovské čtvrti hudebními, dramatickými i výtvarnými prvky. Aktivní prohlídka vzbudila velký zájem nejen ze strany škol, ale také další veřejnosti, zúčastnilo se jí více než 250 návštěvníků.

Ve středu 9.9. paní Morris s rodinou navštívila brněnskou židovskou obec a místní pobočku Židovského muzea v Praze, hosté nahlédli také do brněnské synagogy, podívali se do vily Tugendhat. Večer se uskutečnila v boskovické synagoze v duchu židovské tradice vzpomínková modlitba.

Jedním z cílů návštěvy rodiny Morris byly také aktivity spolupráce mezi místními studenty a vnučkami paní Evy Morris, které žijí v Izraeli. Mladí lidé se potkali na boskovickém gymnáziu, kde společně diskutovali o svých kulturách, srovnávali střední školy v Izraeli a České republice.

Ve čtvrtek 10.9. se v rámci Dnů evropského dědictví uskutečnila beseda s paní Evou Morris „Šťastné příběhy“. Beseda vzbudila mimořádný zájem, židovský obecní dům zaplnilo více než 100 posluchačů. Paní Morris hovořila o svém životě, o otci Isidoru Reichovi, ale pokládala také otázky publiku k programům, akcím připomínajícím židovskou kulturu.

Akce projektu Naděje proběhly ve spolupráci s městem Boskovice, Střední pedagogickou školou Boskovice, Gymnáziem Boskovice, Židovskou obcí Brno, za podpory Ministerstva kultury ČR, Jihomoravského kraje a společnosti Lanik s.r.o.

Paní Eva Morris se narodila 17. listopadu 1928 a je jednou z posledních žijících osob z boskovické židovské komunity. Jako všichni Židé měla být i ona se svou rodinou deportována na brněnské shromaždiště a odtud do jednoho z mnoha koncentračních táborů. Díky jejímu otci se jí však podařilo dostat se z republiky. Ten, v den okupace Československa, pobýval v Praze a ihned jim vzkázal, aby odjeli do Maďarska k jeho rodičům. Její otec, Isidor Reich, byl posledním boskovickým rabínem. Z Maďarska putovali do Anglie, kam dorazili 31. března 1939. Měli velké štěstí, protože od 1. dubna byly hranice pro cizince uzavřené. Při počátcích zakládání samostatného státu Izrael se sem paní Morris odstěhovala spolu se svou rodinou. Dnes žije na předměstí Jeruzaléma. Její poslední návštěva Boskovic se uskutečnila 3. listopadu 2004, kdy paní Morris poskytla rozhovor pro dokument Naděje.

Mgr. Dagmar Hamalová

Autor redakce

Komentáře (0) Trackbacky (0)

Zatím žádné komentáře.


Zanechejte komentář

Zatím žádné trackbacky